Make your own free website on Tripod.com
FTERRA JONE
Medalje per Alaudin Haxhiu

HOME

TAKIM JUBILAR - 70 vjetori i z. Bardhyl Xhama
PARAILIRET - ILIRET - ARBRIT liber nga Prof.Dr. Muzafer Korkuti
SOFRA FTERIOTE
Servet Dauti - Fterre, zemra ime
Na shkruajne emigrantet
Pilotet e Fterres
E drejta zakonore e Laberise
Medalje per Alaudin Haxhiu
Ritakim i larget, ngazellyes
Zambaket e kuq te Fterres
Fjale te urta
VJERSHA E BEJTE
Kontaktoni me ne
Nr.telefoni-adresa

Enter subhead content here

alaudinhaxhiu.jpg
Alaudin Haxhiu

 
MEDALJA E MIRĖNJOHJES PĖR MAJOR ALAUDININ NĖ VLORĖ

 

Ēdo tė diel, tek Shtėpia e Beut, takohen fterjotėt e Vlorės. Kėtu pinė ndonjė kafe apo njė ēaj, njė pije, ose diēka tjetėr. Dhe nis biseda. Tema e ditės ėshtė si kaloi java, si janė fterjotėt, ēlajm kemi nga Fterra dhe nga komuniteti fterjot nė Sarandė e nė Tiranė, apo kudo qė janė fterjotėt tanė.  Vend tė veēantė, nė bisedat tona, zėnė nipėrit e mbesat, vajzat e djemte, jo vetėm si janė me shėndėt, por edhe se si venė me mėsime e me strudime nėpėr shkollat pėrkatėse.

Pastaj mendja jonė hidhet nga njė problem nė tjetrin. Secili shfaq lirshėm mendimin e tij. Njė flet e tė tjerėt dėgjojmė. Ndonjėherė ka edhe debat shoqėror pėr kėtė apo atė problem. Veē asnjėherė nuk ka as mė tė voglėn zėmėratė midis nesh e me asnjerin. Shpesh herė ka dhe ndonje sebep. Tė dielėn e dytė tė marsit sebepēiu ishte Alaudin Haxhiu, djali i Balilit dhe Mezesė. Madje njė grup fterjotėsh i shkuan dhe nė familje, sepse Alaudini kishte njė gėzim. Ishte dekoruar nga Presidenti i Republikės me Medaljen e Mirėnjohjesne detyrėn e tij nė polici me gradėn: major. Prandaj u organizua dhe njė banket miqėsor. Nė vėndin e nderit, Alaudini. Pėr rreth tij Naxhiu, Zekua, Nebiu, Aliu, Mevluti e Bajraktari. Njė mirėsi e veēante pėr prindėrit e Alaudinit, qė jetojne e banojnė nė Fterrėn e tė gjithėve. Mirėsi pėr punėn e lavderuar qė ka bėrė Alaudini, si komandant reparti nė polici, por dhe si njeri korrekt ne jetė e nė familje, madje i lavdėruar dhė nė komunitetin e fterjotėve kėtu nė Vlorė. Banketit tonė i dhanė gjallėri Bujari, Sezaiu, Fatmiri, Graniti, Estrefi,  Birbili dhe...

Takime, biseda e bankete tė tilla, na bėjnė tė njihemi e tė lidhemi mė shumė me njeri-tjetrin, duke na shtuar dashurinė dhe pėr Fterrėn e pėr tė gjithė fterjotėt, kudo qė jetojnė e punojnė, pa harruar asnjėherė ata qė janė jashtė e larg Shqipėrisė.   

                                                                               

                                                                    Kastriot  SHKURTI

Nr. 33 prill 2003

Enter supporting content here