Make your own free website on Tripod.com
FTERRA JONE
Burrat e Fterre

HOME

Njohuri per Fterren
Njohuri per arsimin
Patriotizmi
Njerez te dijes
Fterra - Identiteti yne
Popullisa - Ekonomia
Mendime per gazeten
Numri i Ri i gazetes "Fterra jone"
TAKIM JUBILAR - 70 vjetori i z. Bardhyl Xhama
PARAILIRET - ILIRET - ARBRIT liber nga Prof.Dr. Muzafer Korkuti
SOFRA FTERIOTE
Nexhat Dauti
Burrat e Fterre
Daro Dhule
Rruga e Fterres
VJERSHA E BEJTE
Kontaktoni me ne
Nr.telefoni-adresa
Fjale te urta
Ngushellime

Enter subhead content here

 

BURRAT E FTERRĖS

ATA E MERITOJNĖ TĖ SHKRUASH PĖR TA

 


I shikojmė ēdo ditė atė grup burrash, qė sa shkon ora 9 e paradites, shkojnė, njė e nga njė dhe ulen bashkė. Kanė gjetur njė vend tė kėndshėm. Atje tek Taverna e Dajtit. Tek ajo lulishtja qė ka marrė me qera djali Kardhiqot, Fredi i Zijajve. Janė burra qė i kanė kaluar tė gjashtėdhjetat.Tė gjithė tė thinjur, por qė tė gjithė ecin me trupin drejtė, qiri, siē e pėrdorim nė Labėri pėr bukurinė e trupit tė burrit. Janė tė gjithė tė syrit, njėri mė king (ne duam ta themi me kėto shprehjet moderne tė sotme), se tjetri. Se bukuria, nuk qėndron vetėm nė pamjen e jashtme, por nė gjithė ansamblin e burrit. Ata janė tė veshur, tė pastėr, tė qetė dhe jashtė mase tė sjellshėm, mė njėri-tjetrin, po qė po, por me cilindo qė i takon, qė i pėrshėndet dhe qė i shikon. Se tek ata burra ke ētė shikosh.

            Janė grupi i burrave tė komunitetit fteriot. Por, qė para se tė jenė tė  Fterrws sw tyre, janė njėrėz tė veēantė, qė Zoti, sikur u ka dhėnė atė mirėsinė e veēantė, qė nuk para gjendet kudo, nė kėto kohė: tė qėnit njerėz shėmbullorė, qytetarė, modelė tė edukatės shoqėrore.

            Nuk ka ditė qė ata tė mos takohen, tė mos ulen aty nėn atė strehė ngjyrė qielli, pėrbri trėndafilave dhe luleve, qė Fredi, sikur ėshtė pėrkujdesur qė tia u kthejė nė kėnaqėsi muhabetin fteriotėve. Flasin pėr fshatin e fshatarėt, pėr probleme tė komunitetit fterriot, pėr ndonjė ngjarje, qė ata, patjetėr, duhet tua bėjnė tė njohur, gjithė vėllezėrisė fteriote. Flasin edhe pėr halle tė vendit, tė pensionistėve e tė partive qė militojnė. Por flasin para sė gjithash, se si, fterriotėt, kudo qė janė, do tė duhet ta kthejnė kokėn nga Fterra e tyre e dashur. Nė kėto fusha i gjen mendjet e atyre burrave ėngjėllorė, tė pėrhumbur duke i shtyrė ditėt. Mendojnė pėr tė gjithė, pėr problemėt e ēdo tė fterritoi, pėr dasma e vakira, pėr ēdo sebep, pėr ēdo ditėlindje. Pėr ēdo moment tė historisė sė Fterrės si dhe lidhjen e saj me kufitarėt e krejt vendin. Se ata burra nuk merren me llafe. Ndjekin hallet e atyre qė kanė mbetur nė fshat, por duke e ēuar qėnien e tyre nė Fterrė. Dhe kjo i bėn ata, bij tė vėrtet tė Fterrės. E tė mos harrojmė qė ata mundėsi kanė vetėm shpirtin e tyre. Por, shpirti ėshtė gjithēka, se gjithēka qė nuk fillon nga shpirti nuk ėshtė asgjė.

            Nuk dėgjon nga goja e atyre burrave, tė pėrgojojnė ndonjė tė komunitetit tė tyre. Dhe slėnė asnjė tjetėr tua pėrgojojė. Se fteriotėt e asaj trapezale, por edhe pėrgjithėsisht, kurrė nuk merren me tė tilla gjėra qė Labėria nuk i ka patur tė burrave. Janė tė gjithė intelektualė. Dhe kjo, jo vetėm se janė mė shkollė tė lartė, shumė prej tyre doktorė, profesorė dhe doktorė profesorė. Jo! Por se ata gjejnė mundėsi, kohėn dhe mėnyrat qė vendi i tyre, Fterra tė mund tė pėrfitojė, qoftė edhe pak nga mendja e tyre.

            Dhe duke i parė e njohur, lexues tė rregullt tė gazetės tonė, Golėmi, qė nderojnė jo vetėm Fterrėn e tyre, gjithė Labėrinė dhe vendin, na del nga thellėsia e shpirtit urimi: Paēi jetė shumė tė gjatė, o florinjtė e Fterrės tonė!

(F.J.)

               (Marrė nga gazeta GOLĖMI)

 

Enter supporting content here