Make your own free website on Tripod.com
FTERRA JONE
Zambaket e kuq te Fterres

HOME

TAKIM JUBILAR - 70 vjetori i z. Bardhyl Xhama
PARAILIRET - ILIRET - ARBRIT liber nga Prof.Dr. Muzafer Korkuti
SOFRA FTERIOTE
Servet Dauti - Fterre, zemra ime
Na shkruajne emigrantet
Pilotet e Fterres
E drejta zakonore e Laberise
Medalje per Alaudin Haxhiu
Ritakim i larget, ngazellyes
Zambaket e kuq te Fterres
Fjale te urta
VJERSHA E BEJTE
Kontaktoni me ne
Nr.telefoni-adresa

Enter subhead content here

libribajramit.jpg

 

ZAMBAKĖT E KUQ TĖ FTERRĖS

me autor Bajram SADIKAJ

 

            Doli ne qarkullim libri i Bajram Sadikaj Zambakėt e Kuq tė Fterrės, nė tė cilin me vėrtetėsi e korrektėsė flitet pėr 6 dėshmorėt e Fterrės: Azem Ēeli, Fuat Mato, Hiqmet Dusha, Osman Memi, Shaqo Mita e Turhan Mato ( siē shifet autori renditjen e ka bėrė sipas alfabetit).

            Nė hyrje autori shkruan: Mendimi se dėshmorėt nuk kanė vdekur, vetėm se ranė pėr tė mbetur pėrjetėsisht shtatore tė pavdekshmėrisė, mė nxiti dhe shkrova pėr ta, pėr secilin prej tyre, pa harruar se tė gjashtė kishin tė pėrbashkėt: qėllimin pėr tė cilin luftuan, idealin qė i frymėzoi dhe veprėn madhėshtore qė kryen. Prandaj, si 28 mijėt e Shqipėrisė edhe dėshmorėt e Fterrės, pėr tu shprehur atyre nderimin dhe mirėnjohjen, si ti kishim tė gjallė midis nesh i pėrmendim me njė emėr tė pėrbashkėt, emrin simbol: YJE TĖ PASHUAR. Mė i goditur, sigurisht. Po mbase do tė shkonte edhe ZAMBAKĖT E KUQ, siē guxova ti quaj unė.

            Per kete liber autori ka punuar nje kohe tė gjatė. Varjanti i parė ka pėrfunduar qė nė vitin 1994. Mė pas autori ka mbledhur tė dhėna tė tjera plotėsuese, ka saktėsuar ngjarje e fakte dhe tashti na jep kėtė botim tė plotė.

            Libri ka vlerė tė veēantė, sidomos pėr fteriotėt dhe miqtė e dashamirėsit e tyre, sepse nė tė shkruhet pėr ata qė dhanė gjakun nė Luftėn Antifashiste Nacional-ēlirimtare, nė krah tė sė cilės Fterra u rreshtua tėrėsisht. Nė libėr, gjejmė fakte e ngjarje tė reja, tė cilat kanė qėnė pak tė njohura, ose qė nuk njiheshin nga mjaft njerez, sidomos nga brezi qė nuk e ka jetuar luftėn. Libri ka gjithashtu vlera edhe pėr rishkrimin e historikut tė Fterrės. Ai ėshtė i pari libėr qė shkruhet vetėm pėr bijtė e Fterrės.

            Libri ka vlerėsim nga shkrimtari Neshat Tozaj, i cili, veē tė tjerave, shprehet : I gjithė libri, ashtu i vėrtetė siē ėshtė, ka njė bukuri mahnitėse dhe befasuese

            Ėshtė nė nderin e ēdo familje fteriote, kudo qė ndodhet, qė ta ketė kėtė libėr nė bibliotekėn e saj.

                                                                                          Agron XHAMA

Nr. 33 prill 2003

Enter supporting content here