Make your own free website on Tripod.com

Home

Per historikun e Fterres | Fatos Lubonja per Fterren | Copeza jete nga Amerika | Libraa te rinj me autore fteriote | Fjale te urta | Lavdosh Zani | Avni Shkurti | Nene Hanko Hizmo | Xhevdet Braho | Breza nenash - Fatime Mato e Xhane Mato(Dusha) | Muho Zhupa | VJERSHA E BEJTE | Galishti i Fterres | Kontaktoni me ne | Nr.telefoni-adresa
FTERRA JONE
Nene Hanko Hizmo
.

   

Nene  Hankua e mire

 

Nė Fterrė shkolla shqipe ėshtė hapur pėr hėrė tė parė  nė tetor 1916. Por, vetėm nė vitin shkollor 1926-1927,  shkuan pėr herė tė parė nė klasėn e parė tė shkollės filore tė Fterrės edhe disa vajza tė vogla. Midis tyre edhe Hanko Zania. Bashkė ishin edhe Hake Mate, Daro Zani, Mehmedi Hizmo, Hase Gjonika e tė tjera. Sidoqoftė, ky ishte njė  sukses. Pėr herė tė parė ato shkonin  nė shkollėn e gjuhės shqipe nė Fterrė, pavarėsisht, se jo pak  gra kishin shkuar pėr tė falur e pėr tė mėsuar  tė faleshin ne xhami nė gjuhėn turqisht.

Kėmbėnguljen, pėr tu ulur nė bangon e klasės sė parė Hankua e vogėl,  e  pati  i ati i saj, Fetahu, qė, siē tregon Hulėsiu, kishte mbaruar shkollėn nė Janinė dhe qė pėr vitė tė tėra  punoi  dhe si hoxhė. Si mėsues pati xhaxhain e saj, Neimin e mirėnjohur. Vajtja e kėtyre vajzave nė shkollė  qe njė ngjarje jo e vogėl pėr Fterrėn dhe pėr tė gjithė nxėnėsit fterjotė. Nė klasė  me kėto vajza ishte dallohej dhe Mehmet Dusha. Nėnė Hankua mėsoi tė shkruante bukur. Mėsues Neimi  ishte shumė i kujdesshėm pėr  ti detyruar  nxėnėsit qė tė mėsonin  tė shkruanin qartė e mirė ēdo shkronjė.

Por nėnė Hankua mbahet mėnd nė Fterrė dhe si njė grua e rregulltė, njė bashkėshortė  e denj e  Sulo Lames, qė  nė Fterrė ka lėnė emėr tė vėēantė, si njeri perėndie, si  punėtor i madh, si  njeri i drejtė. Nėnė Hankua, njė grua e urtė, dinte tė bėnte dhe punė dore. Punonte shumė mirė nė argali qilima tė bukur e me fantazi, qė i gjėn nė shtėpitė e fėmijėve tė saj. U bė dhe njė nėnė e mirė qė rriti  fėmijė tė mirė. Madje Nėnė Hankua tani ėshtė dhe njė gjyshe e dhėmshur pėr nipėrit e mbesat e saj, pėr fėmijtė e fėmijėvė, qė i ka  si mjaltin e mjaltit. Nėnė Hankua ndikoi shumė dhe pėr ta dėrguar nė shkollė Hulėsiun, djalin e madh tyė saj, pavarėsisht se dikush i thoshte qė ta mbante me punėt  e bujqėsisė nė Fterrė. Edhe Beraten, njė nga bijat e saj,  e bėri mėsuese..

Nėnė Hankua, - siē shkruan nė njė matėrial tė dėrguar praėn Gazetės Fterra jonė, mbesa e saj Arta, vajza e Hulėsiut dhe Manxuranės, - ishte ajo qė vuri re pėrgatitjen e saj qė nė moshėn 6 vjeēare, nė kopshtin e fėmijėve nė Vlorė. Prandaj nė Fterrė i kėrkuan mėsues Tenos, qė ta rregjistronte Artėn, qė nė moshėn gjashtė vjeēe, nė klasėn e parė, kur ende tė tjerėt shkonin nė shtatė vjeē nė shkollė. Nėnė Hankua ishte e kujdesėshmė qė fėmijtė tė mos lodheshin me punė tė rėnda fizike.  Unė,- vijon mė tej,- Arta, nga Gjyshe Hankua, kam pėrfituar shumė nga shkolla e jetės sė saj. Nė dėgjonim me gojė hapur Gjyshen kur na tregonte vjershat e  Isuf Avrecit. Na bėnte pėrshtypje  kujtesa e saj, qė nuk gabonte nė gjithė ato vargje qė i thoshte pėrmėndėsh pa bėrė asnjė gabim.  Gjyshja ime ruante gjakftohtėsinė dhe nė rastė tė vėshtira. Kėshtu, e tillė u  tregua ajo, dhe kur i thanė se djalin ia kishin goditur, sigurisht pa dashje, me gurė nė kokė. Kur ndodh hatajet, -tha Nėnė Hankua,- nuk ka pse tė ndėrrojmė fjalė. Tani qė kanė kaluar shumė vjėt, Nėnė Xhikua i thotė me shaka: duket  qė djali im u shėnua qė atėhėre se do mirrtė Manxuranėn pėr nuse.

Duke shkruar kėto rreshta pėr gjyshe Hankon, e mbyll Arta materialin,- them se i lumtur ėshtė ai qė ēmon drejt dashurinė e pakursyer dhe vlerat e njerėzve tė thjeshtė, siē ėshtė dhe Nėnė Hankua jonė. Ne pėrpiqemi tia shpėrblejmė dashurinė e saj, me pėrkujdesje dhe respekt e nderim, sot e mot.

                                                                                                 Korresp. i  GazetėsFterra jonė.      

 
a
$29.95
 

Collection CD-Rom
 
Over 300 useful and fun programs for home and office. Utilities, games, educational software... be ready to spend some time with this one!
$19.95
 

hulusi.jpg
Nene Hanko Hizmo

familja.jpg
Hulusii Hizmo me nenen dhe vellezer e motra

.
.
.

Gazeta "Fterra jonė" - E mail: axhama@abissnet.com.al