Home

Per historikun e Fterres | Fatos Lubonja per Fterren | Copeza jete nga Amerika | Libraa te rinj me autore fteriote | Fjale te urta | Lavdosh Zani | Avni Shkurti | Nene Hanko Hizmo | Xhevdet Braho | Breza nenash - Fatime Mato e Xhane Mato(Dusha) | Muho Zhupa | VJERSHA E BEJTE | Galishti i Fterres | Kontaktoni me ne | Nr.telefoni-adresa
FTERRA JONE
Libraa te rinj me autore fteriote

Enter subhead content here

mekatare.jpg

zekua1.jpg

elezikopertina.jpg

zek52.jpg

  

U promovua LIBRI i  Av. Nafiz Bezhanit,  MEKATARĖ 2  dhe u festua

75 Vjetori i DITĖLINDJES se tij

 


Nė prani tė disa personaliteteve dhe te nje numri tė madh bashkėfshatarėsh, nė Lidhjen e Shkrimtarėve dhe tė Artistėve tė Shqipėrisė, u promovua libri i Av. Nafiz Bezhani Mėkatarė 2 dhe u festua 75-vjetori i ditėlindjes sė tij.

            Nė kėtė ceremoni merrnin pjesė disa personalitete, miq e dashamirės dhe shume fterjotė me banim nė Tiranė.

 Midis tyre morėn pjesė ish Presidenti i Republikės Rexhep Mejdani, ish Zv.Kryetari i Kėshillit tė Ministrave Skėnder Gjinushi, si dhe deputetėt: Sabit Broka, Marko Bello, Petro Koēi, si dhe Sabri Godo e Fatos Klosi, botuesi i mirėnjohur Fatmir Toēi, juristi i shquar Niazi Jaho etj.

            Fatmir Toēi bėri prezantimin e librit dhe pas nje falėnderimi qė bėri Nafiz Bezhani pėr gjithė pjesėmarrėsit, pėr vlerat e librit foli redaktori dhe studjuesi Xhazair Abazi.

     Nė emėr tė komunitetit fteriot nė Tiranė, foli dhe uroi pėr ditėlindjen Dilaver Shkurti. Me pas beri nje vlerėsim dinjitoz tė vepres sė Nafizit kritiku i mirėnjohur Prof. Dr. Josif Papagjoni.

            Pėr tė pranishmit u shtrua edhe nje koktejl.

            Libri Mėkatarė 2 ėshtė shpėrndarė nė librari


 


Doli ne qarkullim libri i Prof.Dr. Ismet Elezi

E DREJTA ZAKONORE E LABĖRISĖ

 


Ky libėr ėshtė ribotim i botimit tė parė nė vitin 1994. Autori, duke parė kėrkesat  pėr kėtė libėr, e cila kishte mbaruar nė  tregun e librit, mendoi ta ripunoi dhe me kerkesėn e  Shtėpise botuese Toena, tė vetė z. Fatmir Toēi, u ribotua nė fillim tė kėtij viti. Shtėpia botuese Toena dhe Shoqata Labėria organizuan promovimin e librit E drejta zakonore e Labėrisė me autor professor Ismet Elezin. Ky promovim u  zhvillua nė Tiranė e pas disa ditėsh dhe nė Vlorė, sipas njė programi tė veēantė. Nė ceremoninė e organizuar nė Tiranė, kumtuan, juristi i shquar Njazi Jaho, prof. Ali Dhrimo, prof. Yllka Selimi dhe nė emėr tė shoqates Labėria, z. Ago Nezha. Njė falėnderim tė veēantė  pėr autorin bėri Drejtori I  Shtepise botuesė Toena, z. Fatmir Toēi.

Nė kėtė libėr trajtohen kėto ēėshtje kryesore:

Kufijt e veprimit nė hapėsirė tė sė drejtės zakonore tė Labėrisė. Njohuri tė pėrgjithshme dhe parimet kryesore tė sė drejtės zakonore. Vėshtrim i shkurtėr historik i sė drejtės zakonore tė Labėrisė sidomos gjatė gjysmės sė dytė tė shek. XIX dhe fillim tė shek.XX. Marrėdhėniet familjarė martesore sipas sė drejtės zakonore nė Labėri, posacėrisht nė Kurvelesh e Himarė. Organizimi i shoqėrisė nė Labėri, sipas sė drejtės zakonore tė saj. Marrėdhėniet juridiko-civile sipas sė drejtės zakonore nė Labėri sidomos nė shek. XIX XX. E drejta e detyrimeve sipas sė drejtės zakonore tė Labėrisė. Trashėgimia sipas sė drejtės zakonore nė Labėri. Normat me karakter administrativ penal e procedurial. E drejta zakonore penale nė Labėri. Veprat penale kundėr pronės private sipas sė drejtės zakonore nė Labėri. E drejta zakonore proceduriale e Labėrisė.


 


Doli nga shtypi HISTORIA E POPULLIT SHQIPTAR, vėllimi I e II

me bashkėautor Prof. Dr. Muzafer KORKUTI

 


Njė nga veprat mė tė rėndėsishme tė Institutit tė Historisė ėshtė Historia e Popullit Shqiptar e projektuar nė 4 vėllime: Vėllimi i I  Ilirėt, mesjeta, Shqipėria nėn perandorinė osmane. Vėllimi II  Rilindja kombėtare, vitet 30 tė shėk.XIX 1912. Vėllimi III  Historia e  Popullit Shqiptar vitet 1913 1939 dhe vėllimi IV  Historia e Popullit Shqiptar gjatė Luftės sė Dytė Botėrore dhe pas saj, vitet 1939 1991.

            Historia e popullit Shqiptar ėshtė vepėr e realizuar nga shumė autorė nėn drejtimin e Prof. K.Prifti, Prof. M.Korkuti, Prof. Xh. Gjeēoci, Prof. G. Shpuza. Dy vėllimet e para dolėn nga shtypi, kurse vėllimi II e IV do tė botohen gjatė vitit 2003.

            Pjesa e parė e vėll.I pėrfshin periudhėn e historisė sė lashtė nga fillimet e shoqėrisė njerėzore deri nė fillimet e mesjetės sė hershme shqiptare. Prof. Muzafer Korkuti ėshtė autor i periudhės prehistorike, periudhės sė lindjes e formimit tė ilirėve, si njė nga popujt mė tė lashtė e mė tė mėdhenjė tė Europės, ai ėshtė autor i kapitullit tė themelimit tė kolonive helene nė tėrritorin e Ilirisė etj.

            Nė sythin, origjina e ilirėve, Prof. Muzaferi shkruan: Ilirėt janė njė popullsi vėndėse qė u formua nė pjesėn perėndimore tė Ballkanit gjatė njė procesi tė gjatė historik, mbi bazėn e njė popullsie mė tė lashtė mesdhetare. Sipas burimeve historike nocioni Iliri, ka patur gjatė historisė sė vet njė kuptim disi tė ndryshėm gjeografiko historik. Me emrin Ilir nė fillim njiheshin vetėm krahinat jugore tė ilirėve. Mė vonė ky emėr u shtri gradualaisht edhe nė vise tė tjera tė banuara nga e njėjta popullsi.

            Nga studimet mė tė reja tė mbėshtetura jo vetėm nga burimet e shkruara historikė, por edhe nga tė dhėnat arkeologjike si dhe nė ato gjuhėsore, rezulton se trualli historik i ilirėve pėrfshinte tėrė pjesėn perėndimore tė Gadishullit Ballkanik, qė nga rrjedha e lumejve Morava e Vardar nė lindje e deri nė brigjet e Adriatikut nė jug, pra deri nė kufijt e Hollandės sė vjetėr. (f.39-42).

            Vepra ėshtė paisur me harta, foto, dokumente origjinale dhe me bibliografinė themelore si dhe me treguesin e emrave.

            Botimi ėshtė bėrė me cilėsi tė lartė nga Shtėpia Botuese TOENA

 

 

Dy libra nga Dr. ZEKO BRAHO

            Dr. Zeko Braho, ne vazhdėn e punės sė tij studimore e shkencore, kohėt e fundit botoi dy libra (monografi) me vlerė: GJIMNAZI Ali Demi Vlorė  dhe  FLAMURTARJA MARIGO POSIO.

Pėr gjimnazin e Vlorės, Zekua ėshtė shprehur me ndjenja tė ēiltėrta edhe nė njė vjershė tė tij, botuar qė nė vitin 1954:

 

zek52.jpg
Kopertina

Enter supporting content here