FTERRA JONE
Aferdita Bezhani, zonje grua

HOME

Servet Dauti - Fterre, zemra ime
Na shkruajne emigrantet
Ta rishkruajme historikun e Fterres
Simbol i besnikerise se perjetshme
Me ka marre malli per Fterren
Na vafte mbare per historikun e Fterres
Pilotet e Fterres
E drejta zakonore e Laberise
Medalje per Alaudin Haxhiu
Ritakim i larget, ngazellyes
Zambaket e kuq te Fterres
Aferdita Bezhani, zonje grua
Fjale te urta
VJERSHA E BEJTE
Kontaktoni me ne
Nr.telefoni-adresa

Enter subhead content here

aferditabezhani22.jpg
Afedita Bezhani - gruaja e Nafiz Bezhanit. Foto e vitit 1954

 

AFERDITA - NJĖ ZONJĖ GRUA

Njė grua e nderuar, njė shėmbull qytetarie, njė njėri i mirė, njė zonjė gjirokastrite. E tillė ka qėnė tėrė jetėn e saj Afėrdita, gruaja e Nafizit tonė, qė lindi nė vitin 1932 nė Gjirokastėr, qė studioi me zell, duke mbaruar shkėlqyer Universitetin Tiranė, ku meritoititullin inxhiere ndėrtimi, profesion qė e ushtroi tėrė jetėn me zotėsi.

Vdekja e saj erdhi pa pritur. Kishte shqetėsime, por jo probleme. Por edhe shqetėsimet nuk ia thoshte tė shoqit, se kishte mė shumė merakun e shėndetit te Nafizit, se sa tė saj, se me Nafizin e lidhi jetėn e saj qė nė rini, se Nafizit nuk iu nda pėq asnjė ēast dhe nė vite e nė kohė tė vėshtira. Afėrdita ishte nje grua  shėmbullore qė, bashkė me Nafizin, diti ta ndėrtojė dhe ta  pėrballojė jetėn me dinjitet nė familje, nė punė e nė shoqėri, me fterjotė e me gjirokastrit, e kudo ku punoi e jetoi.

Afėrdita la si kujtim vlera njerėzore e qytetarie, la gjurmė si inxhiniere shėmbullore pėr vite me radhe, la emėr tė mirė tek tė gjithė njerėzit me tė cilėt u njoh nė jetė e nė punė.

            Pėr vlerat e saj tė ēmuara Afėrdita do tė mbetet nė kujtesėn tonė, nė kujtesėn e Bezhanajve e te fterjotėve, nė kujtesėn e tėrė miqėsisė e shoqėrisė sė saj, si njė grua e veēantė, si njė grua e paharruar.

 

                                                                                Dilaver  SHKURTI

Nr. 33 prill 2003

Enter supporting content here