F T E R R A

Fterrė, portė midis malesh (Poemė nga Lefter Ēipa)

Home
Gazeta "Fterra jone" Nr. 81 shkurt 2013
Njohuri per Fterren
Arsimi dhe kultura
Njerez te dijes
Patriotizmi
Fterra - Identiteti yne
Ekonomia
Gazeta "Fterra jone"
G- 79 - tetor 2012
Nr. 78-maj 2012
Nr. 77 shkurt 2012
Vjersha
Fjale te urta
Fjale te rralla
Bejte te vjetra
Na shkruajne vizitoret
Videoclip
Nėnėmadhe Fterra (Poeme nga V. Mato)
Fterrė, portė midis malesh (Poemė nga Lefter Ēipa)
Kontaktoni me ne
Telefona

leftercipa4.jpg
Lefter Cipa - autor i poemes

Fterrė, botė midis malesh

1.
Fterrė botė midis malesh
O ylberi qė nuk kapesh,
Ē’ke njė dritė pėrpara syve,
Si njė dritė e perėndive
Qielli pėrpjetė kaluar,
Bukurinė ta ka pikuar,
Ndaj dhe ke burra tė flaktė,
Djem tė bukur dhe tė arte,
Djem tė bukur dhe tė menēur,
Pėr historinė janė gjendur.
2.
Fterrė moj pika e besės,
Shkėmbi me mjaltė i bletės,
Pesė mehallat nė gryka,
Si pesė kupa tė florinjta.
Zallet nė varrenė e bardhė,
Kanė burime tė kristaltė,
Aty shpirti gjen shėrimet,
Aty dashuritė rriten,
3.
Tė gjithė vashat vitore,
Porsi hėnėza qiellore,
Nuse pėr tė nusėruar,
Viset pėr tė zbukuruar.
Vashėza trėndafilishte,
Yjeve u bėjnė zgjime,
E zgjuajnė yjet nga ėndrrat,
Nė trėndafil, i kthejnė gjembat
Zemra djemve u rrėmbejnė,
Marrin dhe nė zogj i kthejnė,
4.
Fterrė moj si kupė argjendi,
Kush engjėll pranė tė ndėnji?
Mos ėshtė engjėll i miqėsisė,
Qė flet gjuhėn e Perėndisė,
Qė flet gjuhėn e tėrė zogje,
Ndaj dhe Zoti zbret pėr shlodhje,
Kėtu i gjalli s’ka vdekje,
Dhe i vdekuri s’pranon tretje.
5.
Fterrė jastėk i poetit,
Syr’ i bukur karshi detit,
Tek ti s’mbaron vjershėrimi,
Se ka shtrojenė bilbili.
Ndaj kėtu lista gjethojnė,
Edhe burrat flakėrojnė,
Kėtu gėrxhet gjerdanohen,
Kėtu mjegullat largohen,
Kėtu s’pranon vendi hije,
Se syr’i Diellit bie.
6.
Fterrė zemėr e miqėsisė,
Ku ėshtė fjal’ e menēurisė,
Ku bie, e shfaq zambakun,
Ku kuvendimi shtron sharkun,
Urė e Labėrisė sė madhe,
Qė lidh detinė me male,
Lidh Bregun me Labėrinė,
Zemra kėrkon gjakėsi,
Gjaku gjakut i jep dorėn,
Malet shkarkojnė dėborėn.
7.
Vendi, kėtu gjen gjuhėn,
Kėtu, ku puth buza buzėn,
Kėtu loti bėhet kėngė,
Kėtu guri peshon rėndė,
Kėtu guri s’rrokulliset,
Por dhe shkėmbi nuk gremiset,
Se mali s’ka shkarė kurrė,
Kėtu nuk bie furtunė,
Se flitet gjuhė e shqipes,
Flamuri lart valėvitet.
8.
Kėtu zogu pėrplas krahėt,
Kėtu vrapin, mbajnė valėt,
Kėtu shkėmbi, tė jep dorėn,
Kėtu mali tė ul kokėn,
Kėtu erėrat vijnė e kthehen,
Kėtu vetė burimet dehen,
Kėtu zbardhon, bardhėsia,
Kėtu rri zgjuar liria,
Kėtu zbret e shlodhet Dielli,
Kėtu e shtrin shpirtin Qielli.
9.
Kėtu, dhėndurė dhe nuse,
Mbjellin edhe mbledhin lule,
Kėtu rrojnė qė tė gjithė,
Shkulin net e mbjellin ditė.
Kėtu foshnjėn e rrit vesa,
Pleqėrinė e mban shpresa,
Kėtu bota e do botėn,
Kėtu djali do babanė,
Kėtu vėllai do vėllanė,
Nga motra kurrė s’janė ndarė.
10.
Kėtu dihet ē’ėshtė Atdheu,
Qė kur ishte Skėnderbeu,
Kėtu ėshtė shkolluar jeta ,
Kur Prizren i lidhi besa,
Kėtu u firmos me dorė,
Pėr Smajl Qemalin Vlorė,
Kėtu kėnga ishte marrė,
Qė kur ka lerė lab’ i parė,
Kėtu dhe dyfeku krisi,
Kur liria rrugėn nisi,
Kėtu pati djersė dhe punė,
Lulėzimi s’u tha kurrė,
Kėtu ish demokracia,
Qė kur ka qenė Labėria.
11
Kėtu hėna i lan faqet,
Kur mėngjesi vjen dhe hapet,
Po tė ish Noli nė Fterrė,
S’do ta kish lėnė Atdhenė,
Se kėtu ra dhe trumbeta,
Kur dha kushtrimin Gjoleka.
12.
Kėtu flet gjuha e zemrės,
Me fjalė tė ėmbėl tė kėngės,
Siē i flet dhe miku mikut,
Siē i flet trimi fisnikut,
Ky ėshtė zėr’ i bashkėsisė,
Dashuria e kombėsisė,
Kjo ėshtė jetė e jetuar,
E ardhmja e pambaruar,
Ndaj tė gjithė, tė gjithė tokė,
Gėzuar, o miq fteriotė,
Gėzuar pėr vit e mot!

Lefter ĒIPA
Fterrė, mė 28 gusht 2004.
(nė festėn e Fterrės)