F T E R R A

Gazeta "Fterra jone"

Home
Gazeta "Fterra jone" Nr. 81 shkurt 2013
Njohuri per Fterren
Arsimi dhe kultura
Njerez te dijes
Patriotizmi
Fterra - Identiteti yne
Ekonomia
Gazeta "Fterra jone"
G- 79 - tetor 2012
Nr. 78-maj 2012
Nr. 77 shkurt 2012
Vjersha
Fjale te urta
Fjale te rralla
Bejte te vjetra
Na shkruajne vizitoret
Videoclip
Nėnėmadhe Fterra (Poeme nga V. Mato)
Fterrė, portė midis malesh (Poemė nga Lefter Ēipa)
Kontaktoni me ne
Telefona

15 vjet gazeta “Fterra jonė”

 

MISIONI VAZHDON

 

U mbushėn 15 vjet qe kur doli numri i parė i gazetės “Fterra jonė”. 15 vjet nuk janė pak, por as shumė, se misioni i kėsaj gazete vazhdon dhe do tė vazhdojė pėr aq kohė sa tė jetojnė fteriotėt dhe duke qenė se Fterra dhe fteriotėt janė tė pėrjetshėm, edhe gazeta do ti shoqėrojė ata.

Me plot tė drejtė mund tė themi se gazeta “Fterra jonė” gjatė gjithė kėtyre vjetėve njohu vetėm ngjitje, nė sasi e cilėsi, nė rritjen e numrit tė lexuesve dhe tė bashkėpunėtorėve tė gazetės, nė rritjen e kujdesit tė fteriotėve dhe miqve te saj pėr mbarėvajtjen e gazetės. Duke ruajtur misionin e saj pėr ti shėrbyer Fterrės dhe fteriotėve botuesit dhe bordi i gazetės u mbėshtet nė disa kolona kryesore.

Mbėshtetjen mė tė madhe kjo gazetė e gjeti tek fteriotėt dhe miqtė e tyre kudo ku ndodhen, nė Shqipėri dhe jashtė saj. Ishte interesimi dhe kėmbėngulja e tyre qė gazeta tė dalė rregullisht dhe tė zgjerojė gjeografinė e shkrimeve, te tematikės, tė numrit tė lexuesve, tė shpėrndarjes dhe pėrhapjes sė saj nė tė gjitha format qė ofron koha sot. Nė kėto vitet e fundit u  krijuan rubrika tė reja si “Tė njohim biznesmenėt fteriotė”, rubrika “Larg dhe Afėr”, “Intervistė nė distancė”, “Sa i njohim toponimet e Fterrės”, “Ēfarė shkruajnė tė tjerėt pėr Fterrėn dhe fteriotėt (ose Libri i Pėrshtypjeve)”, etj. Nė kėto rubrika, qė duhen pėrsosur mė tej, u pasqyruan shkrime tė ndryshme qė japin njė informacion mė tė plotė pėr Fterrėn dhe fteriotėt. Me interes ėshtė pritur shtojca prej 4 faqe qė ka filluar nga Nr. 64 – shtator 2009, nė tė cilėn pasqyrohet krijimtaria shkencore e letrare e bijve tė Fterrės, e cila do tė vazhdojė tė paraqes kėto figura tė rėndėsishme tė Fterrės dhe mė gjerė. Nė kėtė mėnyrė sot gazeta “Fterra jonė” del me 20 faqe, nga 8 faqe qe doli nė fillimet e saj dhe 16 faqe vite mė vonė.

Bashkėpunėtorėt e gazetės kanė qenė njė shtyllė tjetėr tepėr e rėndėsishme,  ata nėpėrmjet shkrimeve tė tyre, qė nga shkencėtarė tė mirėfilltė, shkrimtarė apo artistė, juristė apo ekonomisė e deri nė shkrimet apo vargjet e bejtet mė fjalė tė thjeshta, por tė pastra shpirtėrisht, kanė dhėnė materiale e dokumente interesante, shpesh herė tė panjohura, por me njė vlerė tė madhe. Vlera e njė shkrimi mė shumė qėndron nė atė se ēfarė shkruan dhe jo se kush e ka shkruar. Botuesi dhe Bordi, i falėnderon tė gjithė, pa pėrmendur emra njė nga njė, sepse ata janė tė gjithė nė Shtojcėn Speciale tė kėtij numri. Njė homazh tė veēantė u bėjmė nė kėtė pėrvjetor disa nga bashkėpunėtorėve tė gazetės, tė cilėt janė ndarė nga jeta. Nė kujtim e mirėnjohje tė tyre nė shtojcėn speciale kemi paraqitur pjesė nga shkrimet e tyre ndėr vite.

Shtyllė “betoni” pėr gazetėn kanė qenė e janė sponsorizuesit, ata qė kanė bėrė tė mundur botimin e saj qė nga numri i parė dhe nė vazhdim. Ata janė mbi 70, njėri mė i mirė se tjetri, tė gjithė bujarė, qė nga biznesmeni apo nėpunėsi civil, deri tek pensionisti, tė cilėt kanė hequr diēka nga vetja, nga familja e tyre, pėr ta ndarė atė me ata qindra lexues tė gazetės. Dhe kėta tė fundit, bashkė me Botuesin ju a dinė pėr nder dhe i falėnderojnė. Nė ekonominė e tregut asgjė nuk mund tė bėhet pa mbėshtetje financiare. Por edhe ata qe merren me shpėrndarjen e gazetės nė Tiranė, Kombinat, Sarandė, Vlorė, Fterrė, Borsh e deri nė Athinė kanė njė rol tė rėndėsishėm dhe meritojnė falėnderimet tona.

Nuk pėrmenda asnjė me emėr pėr ta falėnderuar dhe kėtė e bėra sepse do tė mė duheshin disa faqe qė ti pėrmend tė gjithė, sepse secili nė mėnyrėn e vet ka dhėnė ndihmėn e tij pėr gazetėn, por edhe mundet tė harroja ndonjė dhe tė krijoja probleme, siē mund tė ndodhė nė ndonjė rast tė veēantė. Me kėtė rast, nė emėr tė Botuesit dhe Bordit, ju siguroj se nuk ka asnjė keqdashje, asnjė paragjykim, asnjė nėnvleftėsim, nė rast se pėr ndonjėrin nuk ėshtė shkruar nė gazetėn “Fterra jonė” , nuk i ka dalė diku emri apo fotografia, ato janė rastėsore ose gabime njerėzore.

Elektronika sot ėshtė bėrė edhe njė mjet i fuqishėm komunikimi. Prej 12 vjetėsh gazeta “Fterra jonė” ėshtė e publikuar nė internet dhe atje mund tė gjenden tė gjithė numrat, tė gjithė shkrimet dhe tė gjithė fotografitė. Kėto vitet e fundit neve e shpėrndajmė gazetėn edhe nėpėrmjet postės elektronike, e mail, dhe ne Facebook. Atje duket mė shumė cilėsore, sepse ėshtė me ngjyra. Gėzohemi qė interesimi ėshtė i madh, kjo duket edhe nga klikimet nė faqen e Fterrės, ku vendin kryesor e zė gazeta “Fterra jonė”, janė mbi 50 mijė klikime. Kjo punė do tė vazhdojė me shpresė pėr ta pėrmirėsuar cilėsinė.

Sė fundi dua tė falėnderoj gjithė Bordin e gazetės “Fterra jonė”, botuesit dhe bashkėpunėtorėt, tė cilėt me ndjenjė pėrgjegjėsie kanė ndihmuar nė mėnyrė tė veēantė pėr ta bėrė gazetėn njė mjet tė rėndėsishėm informacioni, e pse jo edhe bashkimi e vėllazėrimi midis fteriotėve dhe miqve e dashamirėsve tė tyre.

                                          Agron XHAMA

 

New Page 1

PĖRHERĖ E DASHUR, GJITHMONĖ NĖ NGJITJE

- Nė tetvjetorin e gazetės “Fterra jonė” –

 

U mbushėn tetė vjet qė kur gazeta  e dashur “Fterra jonė” pa dritėn e parė tė botimit, nė maj tė vitit 1997.

Edhe pse ishte njė vit i mbrapshtė, kur vendi kalonte ēaste shumė tė vėshtira, tre nga bijtė e shquar tė Fterrės, Muzafer Korkuti, Agron Xhama e Guro Zeneli morėn nismėn  e guximshme pėr tė nxjerrė njė gazetė dhe, duke pasur mbėshtetjen morale tė shumė bashkėfshatarėve, nismėn e kthyen nė realitet.

Dhe kėshtu, para tetė vjetėsh, pa asnjė fond, pa asnjė bazė materiale, pa asnjė zyrė dhe pa asnjė shpėrblim pėr punėn e kryer, botuesit tanė tė nderuar e tė respektuar nxorėn nė dritė gazetėn me titullin kuptimplotė e gjithėpėrfshirės “Fterra jonė”. Vėrtet njė gazetė e vogėl, me vetėm tetė faqe, por me njė botė tė madhe, me njė shpirt tė gjerė, me njė vizion tė qartė qysh nė numrin e parė  pėr tė pasqyruar e pėrjetėsuar historinė e kulturėn e Fterrės e tė fteriotėve, jetėn dhe punėn e fshatit e tė bijve tė saj, traditat dhe edukatėn, bashkimin e vėllazėrimin e pėrhershėm me njėri-tjetrėn e me miqtė e shokėt, tė kaluarėn e largėt, po dhe mė tė afėrtėn e tė sotmen.

Kėto synime madhore, tani pas tetė vjetėsh botim tė gazetės “Fterra jonė”, i shohim mė sė miri tė materializuara nė qindra faqet  e saj, duke u bėrė pėr lexuesit e shumtė, bashkėfshatarė e dashamirės, njė libėr i hapur, njė enciklopedi me vlera tė mėdha dokumentuese pėr tė gjithė brezat e sotėm, por, sidomos, pėr brezat e rinj qė janė e do tė vijnė.

Pėr tė krijuar njė ide mė tė saktė pėr sasinė e madhe tė informacionit qė ka sjellė gazeta “Fterra jonė” nė kėta tetė vjet, po japim shkurt disa tė dhėna statistikore:

Janė botuar deri mė sot 44 numra gazete, me 446 faqe,. Nga muaji maj i vitit 2002 gazeta del me 12 faqe, nga 8 faqe qė dilte mė parė. Vetėm shkrime kryesore, si editoriale, artikuj problemorė, intervista, reportazhe etj. janė botuar 450 artikuj. Shkrime pėr fteriotė tė veēantė janė botuar 136 artikuj, tė cilėt kanė dhe vendin e tyre nė faqen e internetit. Janė botuar, gjithashtu, rreth 450 fotografi, qė i kanė dhėnė gazetės jetė e frymėmarrje, paraqitje estetike e kanė ilustruar mė sė miri pėrmbajtjen e shkrimeve.

Gazeta ka nxitur e pasqyruar takimet e fteriotėve  nė festėn tradicionale qė bėhet nė fshat ēdo pesė vjet, organizimin e piknikut tė pėrvitshėm qė bėhet nė Tiranė nė kodrat e Liqenit tė dielėn e fundit tė majit, ka nxitur e pasqyruar filmin dokumentar “Fterra-Labėri, Fterra-Rivierė”, apo dokumentarin pėr Mėsuesin e Popullit Lame Xhama. Lėnda e gazetės shėrbeu edhe si lėndė bazė pėr librin e Guro Zenelit  “Ne tė lamė, po Ti s’na le, se Ti vjen ku vemi ne” etj. etj.

Ja, pra, pse gazetėn e quajtėm njė enciklopedi pėr fshatin, njė libėr tė hapur ku gjithkush mund e duhet tė shkruaj gjėra me vlerė, por qė gjen edhe njė material tė pasur e tė zgjedhur pėr gjithēka qė lidhet me fshatin, me tė kaluarėn e tė sotmen. Se ta themi me sinqeritet, njė pjesė e madhe e fteriotėve, pėrfshirė dhe mua,  nė gazetė mėsuam shumė ndodhi e hollėsi qė nuk i dinim fare, apo i kishim tė mjegullta, nga gazeta mėsuam pėr sipėrfaqen rreth 40 km katrore tė fshatit, pėr gjithė ato emra burimesh, arash, qafash, lėmenjsh etj., pėr Defterin Osman tė vitit 1431 ku pėrmendet pėr herė tė parė fshati nė njė dokument tė shkruar, pėr pėrbėrjen dhe lėvizjet interesante tė popullsisė, pėr pasuritė e mbitokės e tė nėntokės, pėr blegtorinė e bujqėsinė. Shumė ngjarje e figura tė historisė, tė arsimit e diturisė, tė kulturės e mirėsisė, tė mikpritjes e bujarisė etj. i kemi njohur e saktėsuar pėrmes gazetės. Dhe jo vetėm tė sė kaluarės sė largėt, tė luftės pėr liri e pavarėsi, po dhe tė sė kaluarės mė tė afėrt, tė  Luftės Nacionalēlirimtare e madje deri nė ditėt e sotme. Kjo ndodh se gazeta ėshtė e hapur, nė tė shkruajnė tė gjithė, madje jo vetėm fteriotė, por dhe shume dashamirės tė saj. Kjo ndodh se nė gazetė nuk ėshtė shkruar vetėm pėr figura tė shquara e tė spikatura,  pėr njerėz me grada e tituj shkencorė,  por shumė e mė shumė edhe pėr njerėzit e thjeshtė, pėr barinjtė e blegtorėt,  pėr nėnat e motrat tona punėtore, tė urta e bujare, pėr pleqtė mendjehollė e zemėrēelur, pėr nxėnės e studentė, pėr emigrantėt me mall tė pashuar pėr mėmėdheun e fshatin, pėr gėzime e fatkeqėsi familjare etj.,etj.

Ja, pra, pse ēdo numėr gazete pritet me dėshirė nga fteriotėt e mė gjerė. Ėshtė e lavdėrueshme puna e Agron Xhamės qė e ka futur gazetėn ‘Fterra jonė” edhe nė Internet. Pėrmes faqeve tė internetit ajo lexohet nė tė gjitha kontinentet. Jo, ju siguroj qė kjo nuk ėshtė propagandė. Pėrveē shumė fteriotėve nė Greqi, Itali, nė shtete tė tjera tė Evropės, Amerikė, Kanada etj. gazetėn e kanė parė e lexuar nė internet edhe disa tė huaj,  Dhe Agronit i kanė ardhur shumė mesazhe prej tyre, ku shpesh kėrkohen dhe tė dhėna te tjera pėr kėtė fshat tė ēuditshėm, qė nuk e gjejnė dot nė hartė, por qė pėr ta  ka disa arritje mbresėlėnėse. Kjo ėshtė kėnaqėsi jo vetėm pėr botuesit, por edhe pėr gjithė komunitetin fteriot.

Gazeta ėshtė e tė gjithėve dhe pėr tė gjithė. Ajo edhe tani, pas tetė vjetėsh,  ėshtė pa buxhet, pa mjete, pa zyra. Botuesit janė po ata, Muzua, Agroni, Gurua. Vullnetarisht kanė punuar e punojnė, pa asnjė shpėrblim. Njė punė shumė e nderuar, njė punė qė duhet ta ēmojmė tė gjithė, njė pėrkushtim i gjatė e i lodhshėm pėr fshatin. Meritojnė nderim e respekt edhe ata qė e kanė sponsorizuar gazetėn, biznesmenė e nėpunės, njerėz tė thjeshtė e emigrantė, sepse pa ndihmėn e tyre botimi i gazetės do tė vėshtirėsohej. Kjo edhe sepse tė ardhurat nga shitja e gazetės janė aq tė pakta, sa nuk mund tė pėrballojnė kurrsesi shpenzimet pėr botimin e saj. Meritojnė nderim e respekt edhe ata qė shpėrndajnė gazetėn, ata qė e tregtojnė atė nė Tiranė, Vlorė, Sarande e deri nė Greqi. Respekt e nderim tė veēantė pėr bashkėpunėtorėt e gazetės, pėr ata qė shkruajnė, pėr ata qė nxjerrin nė dritė krijimet e tyre, qė vlerėsojnė  punėn e fteriotėve  e tė botuesve duke u siguruar lėndėn e parė. Nderim dhe pėr lexuesit, se ata janė konsumatorėt e punės qė bėhet, pėr ata botohet gazeta.

Dhe, sė fundi, nderim e falėnderim pėr tė gjithė ju qė keni ardhur nė kėtė datė pėrkujtimore, nė tetė-vjetorin e gazetės “Fterra jonė”, fteriotė e dashamirės tė Fterrės,  bashkėpunėtorė e lexues.

Gėzuar Festėn! Gėzuar me raki fterre, qė ėshtė e pastėr dhe e kulluar si ujėt e Ixorit!… Gėzuar!…

Mirė u takofshim nė pėrvjetorė tė tjerė!

                                                                                                  Bardhyl  XHAMA

Nr.28 – maj 2002