F T E R R A

Bejte te vjetra

Home
Gazeta "Fterra jone" Nr. 81 shkurt 2013
Njohuri per Fterren
Arsimi dhe kultura
Njerez te dijes
Patriotizmi
Fterra - Identiteti yne
Ekonomia
Gazeta "Fterra jone"
G- 79 - tetor 2012
Nr. 78-maj 2012
Nr. 77 shkurt 2012
Vjersha
Fjale te urta
Fjale te rralla
Bejte te vjetra
Na shkruajne vizitoret
Videoclip
Nėnėmadhe Fterra (Poeme nga V. Mato)
Fterrė, portė midis malesh (Poemė nga Lefter Ēipa)
Kontaktoni me ne
Telefona

.

 

HISTORI NĖ VARGJE

 

I gjori Isuf mejton,               

Fole njė vjershė tė mirė     

Dalė ngadalė si plak mendon

Fole thjesht pėr Shqipėrinė          

2

Dhe mejton ditė e natė           

Ta thuash se erdhi nevoja     

Edhe te shkruhet nė kartė      

Tė dalė libra nė shkolla          

3

Pėr ēiliminjtė qė tė lejnė

Kur tė rriten tė nėsojnė,

Mėmėdheut t’i shėrbejnė

Se me tė do lulėzojė

4

Shumė shekuj vijnė e shkojnė

Atdheu nė tirani,

Se kish brenda tradhėtarė

Prandaj s’kishin liri.

5

Po tė urtėt e Shqipėrisė

Kishin kohė qė shėrbejnė

Si Hasani i Ēamėrisė

Tė dy bashkė me Abdyl Benė.

6.

Nė Stamboll kur i pyenė

Pėr lebėr tė Shqipėrisė

Ju a shkruan ABCENĖ

Pėr njė natė ua stolisnė

7.

Edhe Dovletit i thanė

Ka tė qėnė Shqipėria

Katėrmijė vjet mė parė

Na e rrėfen historia.

8.

Po Zoti nė kėtė jetė

Kėshtu i bėn disa shkallė

Ngre e unj cilin do vetė

Nė gjithė popujt me radhė.

9.

Prandaj dhe Skėnderbeu

Gjeti e shrkoi historinė

Turqisė pushkėn ja ktheu

Dhe mori pavarėsinė.

10.

Dhe Ali Pasha Janina

Bėri dhe kaqė kalara

Luftoi deri n’Athinė

E dinė gjithė dynjaja

11.

Mė pas dhe Gjolekė Labi

Pėr shpėtimin e mėmėdheut

Me Turqinq luftq shpalli

Po qe e fortė e e theu.

12.

Mė nė fund flamurin shpalli

Ismail Qemali vetė

I ndritė shpirti e varri

Ja trashėgofshinė djemtė.

13.

Dhe dha lajm nė gjithė krale

Po se latė Shqipėrinė

Do tu shpall luftėn e madhe

Do tė zhurit gjithėsinė.

14.

U mblodhė edhe fuqitė

Dhe delegatė dėrguan

Na shėnuanė kufijtė

Pėrqark nė gjithė truall.

15.

dhe vendimi u firmos

pėr tė bėrė Shqipėrinė

Dhe Princ Vidi u dėrgua

Durrės ēeli qeverrinė.

16.

Dot pak kohė nuk shkoi

E prishnė vendimnė prapė

E prishnė ata dėrxhallo

Shqipėrinė ta ndajnė prapė.

17.

Hodhė krahė mė junanė

Vulosnė Vorio Epirė

Ismail Beu dėgjoi

Qė prishnė prapė vendimnė

18.

Hipi avullorit e shkoi

Shėtiri gjithė Fėrnjinė

(mungojė

dy vargje)

19.

Kaqė mirė ė ndezi zjarrė

Sa hėngėr shoqi shoqnė

I dogj jeta anė e mbanė

Po mbeti Italia nė Vlorė.

20.

Se Vlora shumė ē’i pėlqente

Duke pasur disa sende

Ajo mendje ē’e gėnjente

Deshi ta rrufis pėr vete.

21.

Italia s’mendoi mirė

Miqėsisht Vlorėn e zuri

Qe i ndershėm qyteti ynė

Se ishte ngritur flamuri

22.

Tė urtėt mė kėmgė u ngrenė

Zyrtarisht ia dhanė lajmnė

Tė ikėsh tė na lėshosh vendė

Se me luftė s’na e ke marrė.

23

U kthyen lajmė tė rreptė

Unė prej Vlore nuk hiqem,

Se e kam ndrequr vetė

Me gjithė ushtri do tė digjem.

24

Osman Haxhi jetėgjati

Gjithė katundet i foli

Nė Baēalla tė Dukatit

I mblodhi e i betoi

25

Dhe e bėnė nė “jeminė”(benė)

Gjithė dėmet i pranojmė

Robėri ndėn Italinė

Nuk duam tė rrojmė.

26

Prapa mori dy Qazimė

Si gradoi mori malė

Nė Beun bėnė betimnė

Dhe me shumė kryetarė.

27

Dhe dhanė lajm nė ēdo krahinė

Kush ėshtė burrė, i zoti fesė

I do atdheut fitimnė

Nė kėtė luftė merr pjesė.

28

Gjithė krahinat u ēkulė

Drejt e drejtė nė luftė u nisnė

Dymijė robėr u zunė

Ushtar nga tė Italisė.

29

Tre muaj netė dhe ditė

Qė bėnin luftė tė rreptė

Sa Italia mori frikė

Kėrkoi paqe vetė.

30

se kėshish milet s’kishin parė

qė luftojnė me duvelė

me dyfekt vrisn aroplanė zbathur kalonin mbi tela.

31

Ato maja pėrmbi Vlorė

Vaditur me gjak trimi

Ranė disa djem dėshmorė

Pėr ta mjaft qe fitimi.

32

kush vdiq atje vdiq si burrė

I mbeti me nder shtėpia

Si humbet emri kurrė

Do ja pėrmėndė historia.

33

Ata dhe njė shokė kanė

Njė luan Avni Rustemė

Nė Paris vrau Esanė

Dhe shpėtoi mėmėdhenė

34

O Avni Libohoviti

Dragoi i maleve tė larta

I madh hyner qe dhe yti

Do shkruhet me shkronja t’arta.

35

Kush shėrben pėr mėmėdhenė

E rrėfejnė historitė

Edhe ndjesė do tė ketė

Tė paprerė natė e ditė.

36

Ca Korēarė tė krishterė

Kanė qėnė fis kombėtar

Shėrbimet qė kanė bėrė

Nė tė pasm e nė tė parė.

37

Kryeqyteteve tė huaj

Shtypnin libra e historira

Se Dudumi hnuk e duaj

S’e lij tė fiton liria.

38

Po qenė burra pa frikė

Shėrbyen si ish nevoja

Sa arritėn n’Amerikė

Hapėn banka me tė holla.

39

Erdh ora nga Perėndia

Pėr tė bėrė Shqipėrinė

Tiranė u ngrit qeverria

Vunė Reis dhe Kabinė.

40

Reiz Haqif Pashė trimi

Dhe Bumēin ministjerė

Nė Lushnjė lidhnė bashkimnė

Muslimanė e tė krishterė.

41

Zoti Sulejman Delvina

Kryeministėr i Kabinesė

Shėrbeve pėr shqipėrinė

Emri jot do mos vdesė.

42

Rrofsh moj rrofsh se ē’i shėrbeve

Tė drejtė e nise qėllimnė

Me tė holla s’u gėnjeve

43

Njėmijė e nėntėqind moti

Dhe njėzetė bishti prapa

Shqipėrisė i ndihu zoti

U njoh nė gjithė rigata

44

Rrofsh o flamuri me shkabė

Rrofsh e u rritsh gjatė e gjerė

Rrofsh e fitofsh gjithė qarknė

Viset e tua tė tėrė.

45

Ju ēuna tė mos pėrtoni

Po shėrbeni natė e ditė

Pranė flamurit vraponi

Se ėshtė i bukur si dritė.

46

Po dėgjoni o vjershėtror

Tė kėndoni si bilbili

Se lindi lulja e parė

Na fali zoti lirinė.

47

Tė gjithė zogjtė kėndojnė

Qė kur doli Afėrdita

Ēuna e ēupa gėzojnė

Arrijtėn e u ēel drita.

48

Nise o burim i bardhė

Qė vadite Shqipėrinė

Shpejt ish mbjellė kjo farė

Qė bėn karpus nashtinė.

49

Shtype shkronja shqipėtare

Tani po zė e nxjerr fletė

Rrofsh e qofsh moj shėnjėtare

Na u trashėgofsh pėr jetė.

50

Po shiko mirė e hap sytė

Se ti ke barrė tė madhe

Do ndėrrohesh me ēdo fqinjė

Do japėsh e marrėsh lajme.

51

Shtet i ri tė falemnderit

Ngrite flamurin me shkabė

Si nė kohėn e Skėnderit

E nė pellazgė me radhė.

52

Ah tė rinj tė Shqipėrisė

Kudo luftojnė me kordhė

Si nga kurt i Persisė

Gjithė viset i mbrojnė.

53

Ish njė komb i forė shumė

Sa e gjithė bota i trembej

Me hile se si e ulė

Se dermani nuk i bėhej.

54

Shkoi shumė jetė e gjatė

Qė hiq mėmėdheu i gjorė

Si ato malet e larta

Qė dergjen nėnė borė.

55

Shumė shekuj voi atdheu

Nėnė ato zgjedha tė rėnda

Lavdi zotit prapė leu

Porsi foshnja nga e jėma.

56

Lindi po do pėr tė rritė

Po shikoni o kryetarė

Se mos u qeshin armiqtė

Siē qeshnė Esat Toptanė.

57

Po ta shikoni si nėnė

Qė ta rritni e ta lartoni

Mos shikoni pėr tė ngrėnė

Se pastaj nuk fitoni.

58

Se po zutė e haptė thesnė

Do ja bėni si Turqisė

Qė ish njė pyll i paprerė

59.

Po tė zot e kishin zėnė

Nga tė mundė tė rrėmbejnė

Dhe ngopeshin me tė ngrėnė

Gjer sa i nxuar thgemelė

60.

prandaj mėmėdhe ynė

na bėn porosi tė plota

djem tė shikoni rrezikun

se mos ju qeshin bota

61

se unė e gjora gėzova

shiko si mu zbardh fytyra

gjuhėn time kur dėgjova

zyrtarisht nėpėr zyra

62.

prandaj bij tė shėrbeni

me shtatė sy tė shikoni

dhe me pushkė dhe me penė

pėr Kombnė tė pėrparoni

63.

se shiko krahėt e mia

se si dergjen nėpėr fqinjė

Kosova e Ēamėria

Nėnė Grekun e Sėrbinė

64.

Ju djema pushkėt rrėmbeni

Ti bėni armikut ballė

Kėto vise ti kėrreni

Pra tė jini faqebardhė

65.

po dhe qishat e xhamitė

dhe ato t’i rregulloni

se i kemi nga profitė

kush ti ngasė t’i dėnoni.

66.

Teqera e manastire

Ēdo shtėpi e falėtore

Lipset ti shikojmė mirė

Sa tė na vijė pėr dore

67.

Se ato kanė nevojė

P’ratė jetėn e vėrtetė

Cilido ta mejtojė

Pėr shpirtin e xhanit tė vet.

68.

Juve tė parėt e fesė

Ju falem nderit e lartė

Kombi ėshtė vėlla nė pjesė

Po mos fusni propagandė.

69.

Ta bėni mirė shėrbimnė

Sa populli t’iu dėgjojė

Tė zhdukni armiqėsinė

Tė shėrbejnė dhe tė rrojnė.

70.

se armiqėsia s’bėn miell

ajo shėrben si lashtoi

e drejta ėshtė si diell

zoti profet e dėrgoi.

71.

Kam t’iu them shumė e shumė

unė i gjori me dėshirė

duke mos e ditur fundnė

kaq e fundoj me tė mirė.

72.

Kjo vjershė u mbarua

Nė njėzet e njė tė motit

I gjori Isuf u mundua

Po ndjesė i dhėntė Zoti.

73.

Kush e polli nė pyeēin

Kėtė vjerhė me radhė

Mė thonė Isuf Avreci

Dhe Fterrė ma thonė fshanė.

 

                           Isuf AVRECI

 

 

 

BURRI IM I ZGJEDHURI

 

Burri im i zgjedhuri

mustaqe pėrdredhuri,

qė s’mė shėmbėllen njeri

as me boj as me japi

me surrat qė keshe ti

burrė me dyfek nė dorė

me zile e me kėmborė

ike dhe mė le stanė,

dhe mė shkretove vatanė.

 

O PLAK O KOKĖ RROGAĒ

 

O plak o kokė rogaē

rri mė prak e ha kulaē

tė bėnesh ortak me maē

pulave serbes t’u flaē

djepinė talim ta ngaē

Se ke mbetur mė qoshe,

U bėre kismet pėr ne.

 

UNĖ I ZIU E HALLE MADHI

 

Unė i ziu e halle madhi,

kėmbėt m’i hėngri ugari

mesnė ma griu sqepari,

qetė m’i zuri zangali.

Primė, o ēoban vėllai.

O, ē’ke qejf, o bujk dhe tinė,

qė bėn rehat dimėrinė,

me fasule mbush kusinė,

pėr bishti rrėmben lloshnignė.

Ti plak tunde ēiliminė,

se do ta vras t’i vė linė.

 

 

E BIJA E SHTERPĖS SĖ MADHE

 

E bija e shterpės sė madhe,

qė do treqind grosh tumane,

s’i mban dot moj lumėmadhe

tė shkasin nga mesi fare,

se s’i lidh tek ėshtė adeti,

po i lidh tek ėshtė i shkreti.

 

SHIKONI SE Ē’VJEN NGA BORSHI

 

Shikoni se ē’vjen nga Borshi,

njė mish e njė revani,

e bie Sherif barkoshi

dhe me zonjėnė xhixhi,

kryeziu sa njė buall,

t’a zigjasje okė tri.

Pra prite o efendi,

bėje ēorvė e jahni

 

ATJE TE GURI N’IXUAR

 

Atje tek Guri n’Ixuar

u mbėlodhė njė tabuarr.

Dolli e thirri Lamia

Shpejt, o xhaxha Bazia,

se kėtu dolli njė gja.

Bazia halla, halla:

Ku ėshtė o qerrata.

Bazia e zu pėr bishti,

ai e nduku pėr gjishti.

Xha Bazia e lėshoi,

kunavi doli e shkoi.

 

 

M’ERDHI BURRI NGA KURBETI

 

M’erdhi burri nga kurbeti,

mbas 20 vjetė i shkreti,

mė pruri kėmishė e ēitjan

pėr vehtė njė tallagan,

para pėr dy tagarė drithė

sa u ēuditnė tė gjithė.

Shko prapė shihe kurbenė

Text Box:  


 

dhe u tė shoh daramenė

 

 

 

UNĖ BLEVA NJĖ    DOGRA

 

O Meleq tė kam vėlla,

Unė bleva njė dogra,

Dhashė gjashtė dhi pėlla.

Na sos jemi me bela,

po pėr derra korita

dhe pėr gaba nė hava.

 

VEĒ NJĖ KĖMBĖ NGA NJĖ KA

 

Rushit Xhama hazhdėrha,

punon shumė po nuk ha,

po i gjen Beqaria

me coqe nė akėrba,

sepse ėshtė fukara.

t’ardhura tė tjera s’ka,

 

 

VIN XHA CANIA ME FUSTANE

 

Nė lėmė tek ar e madhe,

Vin xha Cania me fustane

Me tirq e me tallagane

Me njė vajzė me llabane

- As ma jep ta bėj ēobane?

Ta shetit male mė male,

Ta ushqej me bukėvale,

Me mish e me djathė taze.

 

DITĖN QĖ DOLI VERA

 

Ditėnė qė doli vera,

Dola me shokė pėr derra,

Vajta e ndeza nė ferra;

Mė gjeti mike leshprera.

-Ē’ bėn kėtu, t’u shoftė dera?

S’bėjmė dot si bėjmė ahera,

Se kemi shoqe tė tjera.

 

MĖ HUMBI E SHKRETA FESTE

 

Natėn e vesės sė keqe

Mė humbi e shkreta feste,

mike nuri mos ma gjete?

Jo, or mik paēa bela

Unė festen tėnde s’e mba

se tė kam mik me sevda.

 

MA BĖNĖ SHOQET, MA BĖNĖ

 

Ma bėnė, shoqet ma bėnė

qė rraha burrinė prėmė

u n’e rraha paēa gjėmė

i dhashė dy-tre mashanė,

e nisa shkallė mė shkallė,

briti nėna, o mėhallė,

mė la nusia pa djalė.

 

DO VIJ SONTE NATĖNĖ

 

Sy zezė e vetulla pė,

tė vij sonte natėnė

nga penxherja e odėsė,

se unė s’duroj dot mė.

Eja t’u bėfsha kurban

Se do tė pres nė divan

qė tė shohim pak derman.

 

ILAĒI PĖR TĖ SĖMURĖ

 

O avllia rreth me gurė,

shkon e zonja e vete n’ujė

si kapetan tuke tundė

beronj e pa pjellė kurrė

ilaēi pėr tė sėmurė.

 

DERDHUR XHUFKA PĖRMBI SISĖ

 

Atje sipėr nė Ngjishė

dy si ujq e njė si bishė,

nė mes  kushulla e florinjtė,

nxirė lesht e bėrė pisė,

derdhur xhufka pėrmbi sisė.

Ti thoi vetullaziut,

ti bėjė dermėn vetiut

se jam motra e Mejdiut,

bejtexhesha e bejtexhiut.

 

KUR I ZINTE ATO SISKA

 

Kėrraba jote me pika

Kur i zinte ato siska,

Siskat qė rrite vetė,

Tani i le pėr jetė

 

 

 

MIKE SI BĖMĖ KUVENDĖ

 

Mike si bėmė kuvėndė,

Tė piqemi tek thamė prėmė,

Te pėnja me degė tėndė,

Tė vemi tė mjelim dhėntė,

Tė mjelim dhėntė nė shtrungė,

Ti ngaē ti e ti mjel unė.

 

QAJ MOJ LULE QAJ PĖR MUA

 

Qaj mol lule, qaj pėr mua,

Se s’mė lėnė tė tė dua,

Disa nga shoqet e tua,

Leshėverdha gjer mė thua,

Moj leshverdha dega dega,

E bardhė e kuqe si shega,

Pėr nėn udhe kur tė gjeta

Mė gostite me kufeta.

 

BIE PĖR GJUMĖ E S’MĖ ZĖ

 

Bie pėr gjum e s’mė zė,

Mė shfaqet njė ėndėrrė,

Vjen njė xhinde fėmėrė,

Bėj ta kap e dot s’e zė.

 

VAJZĖ LESHĖRA KATRAN

 

 Vajza leshėra katran,

Ē’i do llafet mor aman,

Ē’i do llafet me botė,

Un i varfėr ti arxhofkė,

Me treqind flori nė kokė,

Ē’i do gjithė ato moj motėr,

Ē’i do gjithė ato moj xhane,

Unė turk e ti kristiane,

Bėju shpirt, myslimane,

Tė shkojmė bashkė kėtė jallane

 

MOJ E BARDHA SI LEJENI

 

Moj e bardha si lejeni

Ruhu se tė sheh Sejmeni,

Pra tė thotė hajde vemi,

- Ku tė vemi e si tė vemi,

Barrė e pajė nuk kemi.

- Barrė e pajė nukdua

Syt e vetullat e tua

 Janė xhevahir pėr mua.

 

DIMĖRON PĖRTEJ NĖ SHPELLĖ

 

Dimėron pėrtej, nė shpell,

moj leshverdho,

Nė shpell e nė shtėpi tėndė,         

moj leshverdho,

Na lajkose me kuvende,    

moj leshverdho

Besa jote besė qėne,

moj leshverdho.

 

 

O RAKIP ZEMĖR ĒELIKU

 

Rakip zėmėr ēeliku,

tė vlerėson dhe armiku,

se ishe me mend dhe trim,

pėr kufij s’bėje lėshim

dhe kur flisje vėrje gurė

drejtėsi pėr turq,kaurė,

me fqinjėt vije sinorė,

me mėnēuri jo me forė.

S’harrohet burri me vlerė

fshatit i ka vėnė nderė

 

 

 

 

Enter supporting content here