F T E R R A

Fjale te urta

Home
Gazeta "Fterra jone" Nr. 81 shkurt 2013
Njohuri per Fterren
Arsimi dhe kultura
Njerez te dijes
Patriotizmi
Fterra - Identiteti yne
Ekonomia
Gazeta "Fterra jone"
G- 79 - tetor 2012
Nr. 78-maj 2012
Nr. 77 shkurt 2012
Vjersha
Fjale te urta
Fjale te rralla
Bejte te vjetra
Na shkruajne vizitoret
Videoclip
Nėnėmadhe Fterra (Poeme nga V. Mato)
Fterrė, portė midis malesh (Poemė nga Lefter Ēipa)
Kontaktoni me ne
Telefona

f0011.jpg
Shkolla fillore Fterre, viti shkollor 1942-43

Fjalė tė urta

Fjalė tė urta

 

                  1.            Agait i pjell edhe kau, jo vetėm lopa

                  2.            Ai qė bėhet i urtė si delja, e hanė ujqit

                  3.            Ai qė ēdo ditė ka njė dėshirė tjetėr, asnjėherė nuk arrin ta plotėsojė dėshirėn e tij

                  4.            Ai qe di mė sė shumti flet mė sė paku.

                  5.            Ai qė di tė bėjė lajka, di dhe tė shpifė.

                  6.            Ai qė di tė vjedhė, di edhe tė fshehė gjurmėt

                  7.            Ai qė do tė bėhet i pasur, sė pari nis tė vjedhė.

                  8.            Ai qė ėshtė i pasur, jep nga teprica, ai qė nuk ėshtė i pasur jep nga zemra

                  9.            Ai qė ėshtė nė fuqi thotė se din ēdo gjė

              10.            Ai qė ėshtė shok me tė gjithė, nuk ėshtė shok me asnjė.

              11.            Ai qė han hudhėr nuk e ndien erėn e vet, por ia ndiejnė tė tjerėt

              12.            Ai qė i mbėshtetet pemės sė madhe, gjen hije gjithmonė

              13.            Ai qė ka frike edhe kur ka tė drejte, nuk fiton

              14.            Ai qė ka, do edhe mė shumė.

              15.            Ai qė kėrcėnohet, rrallėherė hakmerret

              16.            Ai qė martohet herėt dhe ai qė ngrihet herėt janė tė fituar.

              17.            Ai qė me indiferencė i shikon vuajtjet e tė tjerėve ėshtė sadist

              18.            Ai qė ngutet, ēdoherė vonohet

              19.            Ai qė nuk dėgjon miskonjėn, se dėgjon as burinė

              20.            Ai qė nuk e do babanė dhe nėnėn, ai nuk do asnjeri

              21.            Ai qė premton shumė, bėn pak

              22.            Ai qė s'bindet, nuk din tė komandojė

              23.            Ai qė s'durohet si njeri, s'durohet as si shok, as si kolege, as si bashkėpunėtor e as si fqinj

              24.            Ai qė shpejt dashurohet, shpejt dėshpėrohet

              25.            Ai qė shumė flet, gjė nė dritė nuk qet

              26.            Ai qė s'punon si burrė, rri e qan si grua

              27.            Ai qė ta bėn rrafsh, ka qejf tė tė dalė kodėr

              28.            Ai qė ta do tė mirėn, tė flet, ai qė s'ta do, vetėm tė shikon

              29.            Ai qė tė bėrtet shumė tė del i mirė nė fund.

              30.            Ai qė thotė unė jam unė, njė ditė ja vėnė hunė

              31.            Ai qė vjedh njė vezė, vjedh edhe njė buall

              32.            Ai u martua me tė sepse e dashuroi , Ajo e dashuroi atė sepse u martua.

              33.            Ajo qė s'arrihet, duket mė e ėmbėl

              34.            Ajo qė s'tė pėlqen ty tė ta bėjnė, mos ua bėj tė tjerėve

              35.            Ara nuk lirohet (punohet) me viēa

              36.            Ariu nuk rron duke lėpirė shputat

              37.            Armiku i vjetėr kurrė s’tė bėhet mik i mirė

              38.            Armiku, kur mori lapsin nė dorė, si deshi shkroi

              39.            Armikut mos ia trego tė vėrtetėn

              40.            Armiqtė e shumicės sė njerėzve janė ata qė nuk u japin gjė atyre

              41.            As hasmin mos e pafsh pa punė

              42.            As me miq e as me armiq, gojėn mos e fėlliq

              43.            As ujė mos pi nė krua te pushtetit

              44.            Ashtu qoftė e sherr mos qoftė

              45.            Asnjė dashuri nuk ėshtė e sinqertė, pėrveē se dashuria pėr ushqimin.

              46.            Asnjė shtėpi nuk tė kėnaq si e jotja

              47.            Asnjeri nuk njihet profet nė vend tė tij.

              48.            Ata qė kėrkojnė gjithnjė tė kenė tė drejtė, gati asnjėherė nuk kanė tė drejtė

              49.            Ata qė vdesin duke dashuruar janė dėshmorė.

              50.            Atė derė qė s'e hap ēelėsi, e ēel paraja

              51.            Atė punė qė s'e bėn dot vetė, mos kėrko t'i gjesh tė meta

              52.            Atė qė nuk e do thuaji: Tė pafsha pa punė

              53.            Atje ku fle uji, ėshtė mė i thellė

              54.            Atje ku thonė se ka dredhėza mė shumė, merre shportėn e vogėl

              55.            Aty ku nuk merr bija, e merr vija.

              56.            Babai punėtor rrit fėmijė dembelė, mėsuesi llafazan nxjerr nxėnės memecė.

              57.            Babai qė len djalin e mirė pas, nuk vdes

              58.            Babanė e mirė nderoje, babanė e keq duroje

              59.            Bajrami i vogėl nuk falet para bajramit tė madh

              60.            Barrėn e kalit mos ia ngarko gomarit

              61.            Bashkimi bėn fuqinė, ndasia ligėshtinė

              62.            Bėj gosti, qe te provosh mikun

              63.            Bėj shyqyr tė paktės, qė tė tėnvijė e shumta

              64.            Bėje si ta besh, pa e bėrė mos e lesh

              65.            Bėni si them unė, mos bėni si bėj unė

              66.            Bėrtiti tė bijės, qė tė dėgjojė nusja

              67.            Besnik bėhu, e besė mos zini

              68.            Beu nuk i la bujkut as vend pėr nėe varr

              69.            Bie guri mbi vorbė, e mjera vorbė; bie vorba mbi gurė, po e mjera vorbė

              70.            Bie njė fjalė e nxjerr njė mije tė tjera

              71.            Bima e keqe rritet kudo

              72.            Bisha mė e rreptė ėshtė kur i sulmohen kėlyshėt

              73.            Bisha tėrbohet keq kur e sheh se i vjen fundi

              74.            Bleta din si bėhet mjalti

              75.            Borxhi i harruar, vjen nė ditė tė shtrėnguar

              76.            Borxhliu i keq tė kėrkon paratė ditėn e Bajramit.

              77.            Bota ėshtė helm e mjaltė e pėrzier

              78.            Brengat janė armiqtė e jetės

              79.            Budallai gjen fjalėn, por nuk di se kur e ka gjetur, ndėrsa i zgjuari fjalėn e budallait e fut nė xhep.

              80.            Budallai ka fat vetėm nė pėrralla!... (dhe nė Shqipėri)

              81.            Budallai kokėn si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se ē'mall ėshtė.

              82.            Budallain mos e pyet se tregon vet kush ėshtė

              83.            Buka nė bark, forca nė shtat

              84.            Buka nuk vjen nga qielli

              85.            Buka po u thye s' ngjitet me njė tė pėshtyrė.

              86.            Buka s'ka turp

              87.            Buka tė mban fytyrėn, yndyra tė shkėlqen fytyrėn

              88.            Bukė e kripė e zemėr

              89.            Bukė e qepė dhe shėndet

              90.            Bukuria dhe menēuria nuk shkojnė bashkė

              91.            Bukuria dhe pasuria s'janė pėrgjithmonė

              92.            Bukuria e gruas duket nė mėngjes

              93.            Bukuria njė ditė, veprat njė jetė

              94.            Bukuria tė habit, bukuria tė korit

              95.            Burgu e ka derėn e madhe pėr tė hyr, por tė vogėl pėr tė dalė

              96.            Burgu ėshtė varr pėr sė gjalli

              97.            Burgu pėr burra ėshtė

              98.            Burrat besojnė se bota ėshtė e krijuar vetėm pėr ta

              99.            Burrė i mirė nė sofėr tė huaj mos u bėn

          100.            Burri ėshtė ēadra e gruas.

          101.            Burri ėshtė koka, kurse gruaja ėshtė qafa.

          102.            Burri lidhet pėr fjalėt, kau pėr briri

          103.            Burri me dy gra, kėmishėn pa la

          104.            Burri nė shtėpi, si kėrcu i zi

          105.            Burri njė herė ka lindur, njė here edhe do tė vdesė

          106.            Burri pėr gruan ėshtė si ēatia pėr shtėpinė

          107.            Burri s'matet me pėllėmbė por me zemėr

          108.            Burri tė mbyt ose ta fal, i ligu as tė mbyt as tė fal

          109.            Butėsia mund tė fitojė gjithēka, pėrveē pasurisė

          110.            Buza me gaz shėndeti pa masė

          111.            Bylbyli njihet nė kėngė, njeriu nė punė

          112.            Ē' ke bėrė do tė ta bėjnė.

          113.            Ē 'tė mbjellėsh do tė korrėsh

          114.            Ē’ėshtė njė ditė, s'ėshtė pėrditė

          115.            Ē’ke nė shtėpi, tregon fėmija, ē'ke nė shpirt tregon rakia

          116.            Ca nga ca viēi bėhet ka

          117.            Ēdo e pėrpjetė ka njė tatėpjetė

          118.            Ēdo fillim ka edhe mbarim

          119.            Ēdo gjė nė vend tė vet,ēdo punė nė kohė tė vet

          120.            Ēdo hap drejt kulturės, ėshtė hap drejt lirisė.

          121.            Ēdo mėsim e ke fitim

          122.            Ēdo pėsim ėshtė mėsim

          123.            Ēfarė gatuan atė do tė hash

          124.            Ē'ha goja, tregon boja

          125.            Cjapi me brirė i prin kopesė

          126.            Ēka bėn babai, e paguan i biri

          127.            Ēka bėn i keqi, s'bėn as dreqi

          128.            Ēka mos tė duash pėr vete, mos ia bėn vėllait

          129.            Ēka ndjen zemra, atje t shkon mendja

          130.            Ēka s'ngop syrin, s'ngop as barkun

          131.            Ēka ta bėn goja s'ta bėn armiku

          132.            Ēka tė bėhet nė gjitoni, prite edhe nė shtėpi

          133.            Ēka tė hedhesh nė det, e gjen nė krip

          134.            Ē'kanė bėrė tė parėt, i paguajnė tė pasmit

          135.            Ē'mund tė bėjė njė kalė me njė karrocė tė shkatėrruar?

          136.            Ēon njė kashtė e tė dalin gjashtė

          137.            Ēorba e lirė t'i djeg buzėt

          138.            Dardha bie nėn dardhe.

          139.            Dardha e ka bishtin mbrapa.

          140.            Dashuri e pastėr ėshtė ajo qė nuk pėrgjigjet.

          141.            Dashuria asnjėherė nuk lind nė shpirtin e prishur

          142.            Dashuria bėn tė kalojė kohėn, koha bėn tė kalojė dashurinė.

          143.            Dashuria e kotė ėshtė dėnim nga dėnimet mė tė mėdha.

          144.            Dashuria e ngre personin prej njė vetėdije tė ngushtė dhe e bėn motėr me tė gjitha vuajtjet e njerėzimit.

          145.            Dashuria e parė ecėn si gaforrja.

          146.            Dashuria e rreme, ėshtė mė e keqe se urrejtja.

          147.            Dashuria e sundon mbretėrinė e saj pa shpate!.

          148.            Dashuria e tepėrt del hidhėrim.

          149.            Dashuria e vėrtetė ėshtė dhurate fatale, pa parashikime dhe pa limite.

          150.            Dashuria e zjarrtė ėshtė si fantazmat, tė gjithė flasin pėr tė, 'e askush se ka parė.

          151.            Dashuria ėshtė balsam qė vendoset nė plagėn e jetės.

          152.            Dashuria ėshtė e amshuar derisa zgjat.

          153.            Dashuria ėshtė i vetmi pasion qe nuk duron as tė kaluarėn as tė ardhmen.

          154.            Dashuria ėshtė ngacmim i shoqėruar me idenė e njė tė jashtme.

          155.            Dashuria ėshtė njė e menēur ndėr tė ēmendurit, njė helm qė tė shėron njė ėmbėlsirė qė tė helmon.

          156.            Dashuria ėshtė si fati, nuk i pėlqen qė ta ndjekėsh.

          157.            Dashuria ėshtė ujėvrė e pashtershme me emrin Femėr.

          158.            Dashuria ka dy pėrcjellės: tė mirėn dhe zhdėrvjelltėsinė.

          159.            Dashuria kėrkohet si ajri, si zjarri, si shpėtimi...

          160.            Dashuria lind te zemra e njeriut njėlloj si lind lulja nė balte, por s'i merr as ere e as ngjyrė, se s'ka. Nė fund edhe ajo vyshket si lulja.

          161.            Dashuria nė sy lind, nė sy jeton nė sy vdes.

          162.            Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria...

          163.            Dashuria pėr rininė, si qumėsht pėr fėmijėn.

          164.            Dashuria platonike ėshtė vullkan pa erupsion.

          165.            Dashuria qė u shua nuk ishte dashuri.

          166.            Dashuria s'ka peshė,pėrveē kėsaj:Te duash edhe mė shumė.

          167.            Dashuria, kolla dhe e kruajtura kurrė nuk mund tė fshihen.

          168.            Dashuria? Nė fillim fjalė tė mėdha, pastaj fjalė tė pakta e nė fund fjale tė shumta.

          169.            Dashurinė e pastėr si loti, mos ia fal ēdo idioti.

          170.            Dashuro tė tjerėt nėse do tė tė dashurojnė.

          171.            Dėgjo shtatė a tetė dhe pėrsėri bėj si di vetė.

          172.            Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thotė ėshtė i pa bėrė.

          173.            Di tė vjedhė ai qė di tė fshehė.

          174.            Dielli duket qė  nė sabah (mėngjes).

          175.            Dielli ėshtė jorgani i tė varfrit.

          176.            Dy herė njeriu ėshtė fėmijė: herėn e parė kur lind dhe herėn e dyte kur plaket.

          177.            Dy tė rrahura tė bėjnė dem, por jo dy tė ngrėna.

          178.            E bėn mizėn buall, qimen tra

          179.            E dhėna e tjetrit ėshtė si e krojtura e dhėmbit.

          180.            E di luga ēka ka vorba

          181.            E do shiun, por nė arėn e vet

          182.            E drejta ka rrugėn e gjatė, por vjen

          183.            E dua nipin se do te mė marrė hakun me tim bir

          184.            E hedh gurin dhe e fsheh dorėn

          185.            E keqja bėhet shpejt, e mira vjen ngadalė.

          186.            E keqja s'ka fund

          187.            E keqja vjen me kėmbėt e kalit dhe ikėn me kėmbėt e breshkės

          188.            E keqja vjen shpesh nga ata qė janė shumė tė uritur ose shumė tė ngopur

          189.            E lehtė ėshtė barra nė kurriz  tė  tjetrit

          190.            E liga vjen nga s'e pandeh

          191.            E lirė ėshtė kripa nė Durrės, po e ngre qiraja e udhės

          192.            E mira duhet kėrkuar, e keqja vjen pa kėrkuar

          193.            E mira e ka tė mirėn, e keqja e ka tė keqen

          194.            E mira tė lartėson, e keqja tė turpėron

          195.            E ngrėna e ligė tė sjell sėmundje, dhe sėmundja tė sjell vdekjen

          196.            E shara ėshtė arma e tė dobėtit.

          197.            E sotmja e qesh tė djeshmen

          198.            E thėna dhe e bėra janė shume larg

          199.            E treta ? e vėrteta

          200.            E vėrteta e vėrtete, por nė kohė e vend tė vet

          201.            E vėrteta s'i pėlqen gjithkujt

          202.            Ec e bridh ngado, por shtėpinė mos e harro

          203.            Edhe ai qė u martua edhe ai qe s'u martua, tė dy pishman u bėnė

          204.            Edhe atij qė di mė shumė nga tė gjithė, i duhet tė mėsojė

          205.            Edhe bari i njome digjet me tė thatin.

          206.            Edhe durimi ka njė kufi

          207.            Edhe kau ka gjuhė tė madhe, por s'flet dot

          208.            Edhe macen kur ta ngacmosh, te grithe

          209.            Edhe pula qorre, bėn ndonjė kokėrr vezė

          210.            Edhe shakaja e ka kohėn dhe vendin e vet

          211.            Edhe sytė tė t'i nxjerr evlati, prapė e do

          212.            Edhe tė jesh i bardhe si bora, nuk i shpėton gojės sė keqe

          213.            Eja, baba, tė tė tregoj arat

          214.            Emri i mirė fitohet me shumė punė tė mira dhe humbet me njė tė ligė

          215.            Ėshtė e dyshimtė ndershmėria e atij qė thotė se s'ka njeri tė ndershėm nė botė

          216.            Ėshtė kėnaqėsi e madhe tė dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar.

          217.            Ėshtė zotėsi e madhe tė dish si duhen trajtuar tė mundurit.

          218.            Faji ėshtė jetim.

          219.            Fati ndihmon tė guximshmit.

          220.            Fatkeqėsia mė e madhe ėshtė humbja e shpresės.

          221.            Fėmija punėtor mallin e vė vetė, fėmija dembel humb edhe mallin e babait.

          222.            Fėmijė shumė - grushte shumė.

          223.            Fjala e djalit - pushka ballit.

          224.            Fjala ėshtė si bleta qė ka edhe mjaltin edhe thumbin.

          225.            Fjalėn, sa e ke nė gojė, e ke robin tėnd, kur tė del nga goja, bėhesh rob i saj.

          226.            Fjalėt janė gra, veprat burra.

          227.            Flokė gjatė mendje shkurtėr.

          228.            Fshati qė duket, s’do kallauz.

          229.            Fukarallėk – maskarallėk.

          230.            Fukarallėku prek nė burrėri dhe nė nder.

          231.            Gazi dhe helmi janė vėllezėr.

          232.            Gjella me kripė dhe kripa me karar.

          233.            Gjithė gishtat dhėmbin njėsoj.

          234.            Gjuha e dashurisė ėshtė te sytė.

          235.            Gjuha kocka s' ka e kocka thyen.

          236.            Gjuha, vete ku dhemb dhėmbi.

          237.            Gratė i ndajnė vėllezėrit, ndėrsa gratė motra i afrojnė baxhanakėt.

          238.            Gruaja fut shejtanin nė shishe.

          239.            Hakmarrja gėzon vetėm shpirt kėqijtė.

          240.            Herė me hir herė me pahir.

          241.            Heshtja ėshtė e hidhur, por frytin e ka tė ėmbėl.

          242.            Heshtja ėshtė flori, fjala - argjend.

          243.            Humbe pasurinė, hiē asgjė; humbe shėndetin ke humbur shumė, humb shpresėn,             ke humbur gjithēka.

          244.            I dehuri gjithnjė betohet se nuk ėshtė i pirė.

          245.            I pasur bėhesh me dituri jo me pasuri; i menēur bėhesh me mend jo me moshė.

          246.            I talluri, tė tall.

          247.            I zgjuari nuk kėrkon kryevend, nuk ha mė tepėr se duhet dhe trurit nuk i ngarkon mė shumė se sa mban.

          248.            I zoti e nxjerr gomarin nga balta.

          249.            Jeto sikur do vdesėsh nesėr. dhe mėso sikur do jetosh gjithmonė.

          250.            Kali i botės tė le nė udhė, (rrugė).

          251.            Kalliri me bukė e mban kokėn poshtė, ai bosh... pėrpjete.

          252.            Kam lexuar diku se dashuria ėshtė kapitulli i parė nė librin e madh tė mosmirėnjohjes.

          253.            Kanun me babėn nuk ka.

          254.            Koha ėshtė ajo qė mbyll ēdo plagė.

          255.            Koha ėshtė jashtėzakonisht e bukur, kur bėn dashuri.

          256.            Koka bėn koka pėson.

          257.            Kur dashuria do tė flasė, mendja duhet tė hesht.

          258.            Kur duam dike pėr virtytet e tij, nuk ėshtė diēka e veēantė, por kur fillojmė ta duam pėr mangėsitė, atėherė  kjo ėshtė dashuri!

          259.            Kur gruaja hyn nė punėt e burrave, burri duhet tė mėsojė hilet e grave.

          260.            Kur hyn borxh, rron me djersėn e tė tjerėve.

          261.            Kur i bėn mirė tė varfrit, zėre se i ke dhėnė borxh perėndisė.

          262.            Kur i bėn nder tė keqit, ndez qiri nė shtėpi tė dreqit.

          263.            Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burrėria.

          264.            Kur nuk tė do njė lagje, fajin kėrkoje te vetja.

          265.            Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabesė, kur nxjerr sekretin tėnd je budalla.

          266.            Kur plaku dhe plaka nuk shkojnė mirė, ia kanė patė me hile njeri tjetrit nė rini.

          267.            Kur s' ke kokė, ke kėmbė.

          268.            Kur varfėria hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.

          269.            Kush ka tė kaluar ka edhe tė ardhme.

          270.            Kush lyp shumė, e humb dhe atė qė ka.

          271.            Kush mungon, bluan.

          272.            Kush rron vetėm me shprese, vdes i dėshpėruar.

          273.            Kush tė do tė shan.

          274.            Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.

          275.            Lufta provon trimin, zemėrimi tė diturin dhe fatkeqėsia shokun.

          276.            Mat shtatė herė, e pri njė herė.

          277.            Me mikun ha e pi, por tregti mos bėj.

          278.            Mė mirė gjethen e ferrės, se gjellėn e vjehrrės.

          279.            Mė mirė njė vezė sot, sesa njė pulė mot.

          280.            Me njė lule.., s' vjen behari.

          281.            Me njė nuse.., nuk bėhen njėqind dhėndurė.

          282.            Me njeriun tėnd duhet tė kesh njė kodėr nė mes.

          283.            Me thuaj ē’shokė ke , tė tė them se cili je.

          284.            Me vėshtirė ėshtė tė mbash dy gra se dy shtete.

          285.            Mendja e madhe te pret fatin.

          286.            Mendja e madhe.. e keqja e tė zotit.

          287.            Mendja e tė zgjuarit budallait nuk i duhet gjė.

          288.            Mendje e shėndoshė nė trup tė shėndoshe.

          289.            Mėsuesi me i mirė ėshtė pėrvoja.

          290.            Mik i mirė ėshtė ai, qė tė mban vajzėn e keqe.

          291.            Miku, natėn e parė ėshtė flori, natėn e dytė bakėr, natėn e tretė teneqe.

          292.            Mollėn e mirė, e ha derri.

          293.            Mos bėj tė vesh vetulla, dhe nxjerr sytė.

          294.            Mos hiq petullat me duart e tjetrit.

          295.            Mos shiko gunėn, po shiko punėn.

          296.            Mos u mundo tė nxjerrėsh dhjamė nga pleshti.

          297.            Ndėrsa unė do tė harroj vetėm atėherė  kur i njėjti piktor tė pikturojė zhurmėn e midhjeve nė fund tė oqeanit Paqėsor o zemra ime.

          298.            Nė fillim tė dashurisė tė dashuruarit flasin pėr tė ardhmen, e kur ajo ėshtė nga fundi flasin pėr tė kaluarėn.

          299.            Nė qoftė se miqėsia nuk pėrmban dashuri, dashuria pėrmban miqėsi.

          300.            Nga ferra del trėndafili, ashtu si dhe nga trėndafili del ferra.

          301.            Nga tė gjithė pasionet dashuria ėshtė me e fuqishmja, ajo nė tė njėjtėn kohė sulmon zemrėn kokėn dhe vetėdijen .

          302.            Ngrije urėn e dashurisė deri nė diell, vetėm ajo, vetėm ajo na lidh me njerėzit.

          303.            Njė dorė lan tjetrėn, tė dyja fytyrėn.

          304.            Njė dru i shtrembėr, shtrembėron gjithė stivėn.

          305.            Njė gur s’mban mur.

          306.            Njė mik i mirė, duket nė kohė tė vėshtirė.

          307.            Njė natė dashurie ėshtė njė libėr i lexuar.

          308.            Njė njeri qė ka shumė fjalė, edhe njė i shurdhėt e mund.

          309.            Njeriu ėshtė i humbur nėse nuk e gjen veten nė dashuri.

          310.            Njeriu mėsohet usta nė shtėpi tė vet.

          311.            Njeriu mėson tė flasė shume shpejt, ndėrsa tė heshtė shumė vonė.

          312.            Njeriu ne jetė provon mė shumė hidhėrime sesa gėzime.

          313.            Njeriu nė luftė pa pushkė, nė lume pa krahė, e ne gjykatė pa gojė s'ka ēfarė bėn.

          314.            Njeriu rron me shpresė dhe me harresė.

          315.            Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq mė shumė fisnikėrohet.

          316.            Nuk i bihet fyellit gjithnjė nė njė vrimė.

          317.            Nuk i ngjan mė asnjėrės qė kur tė dua.

          318.            Nuk mund tė ketė njė zhgėnjim tė thellė kur nuk ka njė dashuri tė thellė.

          319.            Nuk ngopet ariu me miza.

          320.            Nuk tė bėn duhani burrė.

          321.            Paraja e bardhe pėr ditė tė zezė.

          322.            Paratė e pensionit janė paradhėnie e vdekjes.

          323.            Pasuria dhe pozita janė mysafirė te pėrkohshėm.

          324.            Pasuria mė e madhe e tė varfrit ėshtė nderi.

          325.            Pasuria nuk ėshtė lumturia.

          326.            Patriotizmi tregon vlerėn e njeriut

          327.            Pėrse thirret gomari nė dasmė ...?!!!.

          328.            Peshku i madh e ha tė voglin.

          329.            Peshku nė det, tigani nė zjarr.

          330.            Pi rakinė, mos pi mentė.

          331.            Po ta dijė djali sa e do baba, ēmendet.

          332.            Po tė kėrkosh shokė pa tė meta, mbetesh pa shokė.

          333.            Politikani urdhėrohet nga koka dhe jo nga zemra.

          334.            Prej gruas tė ndarė dhe prej mallit tė vjetėr, duhet tė heqėsh dorė.

          335.            Pse flet pėr dashurinė sikur tregon pėrralle?A mund tė tregohet muzika me fjale?

          336.            Punė shumė, e fjalė pak.

          337.            Punėn e sotme mos e lėr pėr nesėr.

          338.            Pushka tė bėn trim, paraja mendjemadh.

          339.            Qejfi ha dhe kumbulla tė tharta.

          340.            Qejfi i hasmit ėshtė kur tė sheh me fytyrė tė parruar dhe kėpucė tė pa lustruara.

          341.            Qeni qė leh shumė, nuk tė ha.

          342.            Qeni qė rri gjatė nė hekura, nuk njeh as tė zotin.

          343.            Qesh mė mire kush qesh i fundit.

          344.            Rri shtrembėr e fol drejt.

          345.            S' bėhen petullat me ujė.

          346.            S' bie rrufeja nė ... (lavaman).

          347.            S' mbahen dy kunguj nė njė sqetull. ( populli)

          348.            Sheh rrushi rrushin dhe piqet.

          349.            Shkul dhembin, tė tė shėndoshet koka

          350.            Shpifja ėshtė si thėngjilli, qė, dhe kur nuk djeg, nxin.

          351.            Shtri kėmbėt, aq sa ke jorganin.

          352.            Shumicės sė njerėzve u duhet mė shumė dashuri sesa e meritojnė.

          353.            S'ka njeri pa njė tė keqe.

          354.            S'mbahet shtėpia me miell hua.

          355.            Tė bėnin tė gjitha mizat mjaltė... haja dhe unė.

          356.            Te dashurosh do tė thotė tė duash njė tjetėr mė shumė se veten.

          357.            Tė dua sepse mė dhe dashurinė, e dua dashurinė sepse ma dhe ti.

          358.            Tė gjithė derrat njė fytyrė kanė.

          359.            Tė kėrkosh me arsye rrugėn tek dashuria, ėshtė njėsoj si ta kėrkosh diellin me qiri.

          360.            Tė rinjtė dinė gjithēka, tė vjetrit dyshojnė nė gjithēka.

          361.            Thinjat janė privilegj i tė zgjuarve.

          362.            Tragjedia mė e madhe e jetės nuk ėshtė se njerėzit vdesin, por se pushojnė se dashuruari.

          363.            Ujku qimen e ndėrron por zakonin s' e harron.

          364.            Vendin e huaj fort ta lėvdosh e kėmbėt mos ta kėrkofshin.

          365.            Xhelozia dhe dashuria shkojnė dorė pėr dore, dhe se bashku sjellin dhimbje.

          366.            Zanati i servilit ėshtė tė sjell fitim, por ditėt i ka tė numėruara.

          367.            Zanati i spiunit ėshtė tė shesė sekretet e miqve.

          368.            Zoti ka thėnė, ne se do tė dish se cilin kam dėnuar, shih se ia kam lėne njė gjė mangėt.

New Page 3

FJALĖ TĖ URTA NGA FSHATI FTERRĖ

 1. E drejta, kur ėshtė vetėm me zorr e merr tė pėrpjetėn.
 2. Erdhi miku-prite, ndėnji-gostite.
 3. E bėri pėr pesė lekė, ai prapė hundėn pėrpjetė.
 4. Edhe Zoti ka nevojė pėr njerėz.
 5. Dhuna sjell dhunė, era sjell furtunė.
 6. Dhe gurėt tė bėhen para, kopraci prap thotė se s’ka.
 7. Dhallė koka na u bė, pėr halle tė botėsė, kusarėt mė ndjekin nga pas, veē pėr hallet e dynjasė.
 8. Durova muaj dhe vite, nė qafė mė more jezite, nat’ e ditė mė ēpike tertipe.
 9. Duro tė durojmė hallet t’i kaptojmė, jetėn ta gėzojmė.
 10. Duhet syri qė tė shohė, duhet mendja tė tė njohė, duhet gjuha tė thotė “po”!
 11. Dora e njerkės, si shkopi i kuēedrės.
 12. Dembelit as i del as i tepron.
 13. Dele u bė i ziu, po nga trutė firifiu. ( Dele- u zbardh nga flokėt)
 14. Dega po u bė bisht pėr sopatė, pret tė njomė dhe tė thatė.
 15. Dashuria mos tė treti, pėr njė vajzė bijė mbreti, trėndafil lule xheneti.
 16. Dasmė pa mishra e vajza pa bishtra s’ka.
 17. Asgjė s’bėhet me tė fortė, nė kėtė jallane botė.
 18. Lumi shtratin e ndėrroi, por burimin s’e harroi.
 19. Nderi shpėrblehet me nder.
 20. Raki rrushi qelibar, kur e pi bėhesh gomar, kur tė lė bėhesh manar.
 21. Mė sa s’gjen thanė tė kuqe, aq gjen grua pa huqe.
 22. Nė shtėpi ku hyra unė, mė mirė tė thyeja gjunė, se sa gjeta dy majmunė, qė pinė rakin mė gjum.
 23. Bukuria pėrnjėherė, ėshtė si lule pa erė.
 24. Kur tė dhėmb xhani brenda, s’hidhet vallja, s’niset kėnga.
 25. Mė shumė tė tretin mendimet, se sa punėt dhe mėsimet.
 26. Djersa kur pikon, tokėn zbukuron.
 27. Hem lyp, hem zgjedhė, hem “levende”, hem bythė ējerrė.
 28. Kokė e kėmbė salltanete, njė dhekare s’ke nė xhepe.
 29. Faqe verdhi pranė zjarrit, faqe kuqi pranė varrit.
 30. Pėr njė vajzė xhinde femėr, u dogj njė fshat me emėr.
 31. Nė fshatin e budallenjve, mbretėron gjysėm budallai.
 32. Jepi shpirtit dritė, tė ndriēojė dynjanė.
 33. Paqe, punė dhe liri, nuk t’i dhuron njeri.
 34. U bė dhe turiri i saj, qė gjithė botėn ta shajė.
 35. moj pleqėri zuzare, kur erdhe s’mė pyete fare, na more pėr njė dhekare, na shpure tek derė e madhe.
 36. Ditėn qė tė lė fuqia, nė portė troket pleqėria.
 37. Sa rritėt kiēari, aq plaket gomari.
 38. Ca i mundon takati, ca i pėrkėdhel fati.
 39. Sakat nga njė dorė tė isha, po fatin e parė tė kisha.
 40. Sa brima ka shtėpia, aq halle ka fėmija.
 41. Shtėpia pa sherre, pėrrua pa ferrė, dele pa shqerrė e mace qė s’tė ējerr, nuk gjen.
 42. Shtėpinė e mbajnė trarėt, burrin e mbajnė fjalėt.
 43. Kur punon zanati, ka edhe xha Fuati.
 44. Kur e mėsova zananė, e urova edhe babanė.
 45. Flet paraja, s’flet sevdaja, ndaj humbet fukaraja.
 46. Fukara e hund pėrpjetė, rrall tė gjesh nė kėtė jetė.
 47. Jeto e puno me nder, vetėm gėzoje pėrherė.
 48. Koka qė s’dėgjon, mė keq e pėson.
 49. Kur bėmė xhaminė nė fshat, na iku Zoti mė larg.
 50. Kur rash nga dega e manit, mė shanė : “Shejtan i bri i shejtanit”, kur u ngrita prapė mė kėmbė “Eni miq tq zėmė njė kėngė”.
 51. Kush u martua nė Fterrė, patatet i mbinė nė derė.
 52. Mos u mundo t’ varėsh ujkut kėmborė.
 53. Mos u mburr me punėt e botės e lavdinė e shokut.
 54. Pika atje ku ka pikuar, atje pikon pėrherė, tė ziun ē’mė gjeti mua mė ēkallmoi murin mbi derė.
 55. S’kullosin nė njė livadh ujku i murrmė e qengji i bardhė.
 56. Ah, mos zemėr, si s’pėlcet, keq me plaka, keq me pleq, sterrė kalojnė kėtė jetė, s’kanė njė lek nė xhep.
 57. Guri po u rrukullis, nuk di se ku bitis.
 58. Ku mė lė kėmbora ime, tė dėfjoj zilen tėnde.
 59. Vetėm qeni jeton me tė lehur.
 60. Burgun kush e pati fat, provoi ē’do tė thotė kėrbaē.
 61. Kusari mos t’u bėftė vėlla, se s’ndahesh pa shamata.
 62. Zullumqare si paraja, as ka parė e as shef dynjaja.

harta.jpg

Fterrė, botė midis malesh

1.
Fterrė botė midis malesh
O ylberi qė nuk kapesh,
Ē’ke njė dritė pėrpara syve,
Si njė dritė e perėndive
Qielli pėrpjetė kaluar,
Bukurinė ta ka pikuar,
Ndaj dhe ke burra tė flaktė,
Djem tė bukur dhe tė arte,
Djem tė bukur dhe tė menēur,
Pėr historinė janė gjendur.
2.
Fterrė moj pika e besės,
Shkėmbi me mjaltė i bletės,
Pesė mehallat nė gryka,
Si pesė kupa tė florinjta.
Zallet nė varrenė e bardhė,
Kanė burime tė kristaltė,
Aty shpirti gjen shėrimet,
Aty dashuritė rriten,
3.
Tė gjithė vashat vitore,
Porsi hėnėza qiellore,
Nuse pėr tė nusėruar,
Viset pėr tė zbukuruar.
Vashėza trėndafilishte,
Yjeve u bėjnė zgjime,
E zgjuajnė yjet nga ėndrrat,
Nė trėndafil, i kthejnė gjembat
Zemra djemve u rrėmbejnė,
Marrin dhe nė zogj i kthejnė,
4.
Fterrė moj si kupė argjendi,
Kush engjėll pranė tė ndėnji?
Mos ėshtė engjėll i miqėsisė,
Qė flet gjuhėn e Perėndisė,
Qė flet gjuhėn e tėrė zogje,
Ndaj dhe Zoti zbret pėr shlodhje,
Kėtu i gjalli s’ka vdekje,
Dhe i vdekuri s’pranon tretje.
5.
Fterrė jastėk i poetit,
Syr’ i bukur karshi detit,
Tek ti s’mbaron vjershėrimi,
Se ka shtrojenė bilbili.
Ndaj kėtu lista gjethojnė,
Edhe burrat flakėrojnė,
Kėtu gėrxhet gjerdanohen,
Kėtu mjegullat largohen,
Kėtu s’pranon vendi hije,
Se syr’i Diellit bie.
6.
Fterrė zemėr e miqėsisė,
Ku ėshtė fjal’ e menēurisė,
Ku bie, e shfaq zambakun,
Ku kuvendimi shtron sharkun,
Urė e Labėrisė sė madhe,
Qė lidh detinė me male,
Lidh Bregun me Labėrinė,
Zemra kėrkon gjakėsi,
Gjaku gjakut i jep dorėn,
Malet shkarkojnė dėborėn.
7.
Vendi, kėtu gjen gjuhėn,
Kėtu, ku puth buza buzėn,
Kėtu loti bėhet kėngė,
Kėtu guri peshon rėndė,
Kėtu guri s’rrokulliset,
Por dhe shkėmbi nuk gremiset,
Se mali s’ka shkarė kurrė,
Kėtu nuk bie furtunė,
Se flitet gjuhė e shqipes,
Flamuri lart valėvitet.
8.
Kėtu zogu pėrplas krahėt,
Kėtu vrapin, mbajnė valėt,
Kėtu shkėmbi, tė jep dorėn,
Kėtu mali tė ul kokėn,
Kėtu erėrat vijnė e kthehen,
Kėtu vetė burimet dehen,
Kėtu zbardhon, bardhėsia,
Kėtu rri zgjuar liria,
Kėtu zbret e shlodhet Dielli,
Kėtu e shtrin shpirtin Qielli.
9.
Kėtu, dhėndurė dhe nuse,
Mbjellin edhe mbledhin lule,
Kėtu rrojnė qė tė gjithė,
Shkulin net e mbjellin ditė.
Kėtu foshnjėn e rrit vesa,
Pleqėrinė e mban shpresa,
Kėtu bota e do botėn,
Kėtu djali do babanė,
Kėtu vėllai do vėllanė,
Nga motra kurrė s’janė ndarė.
10.
Kėtu dihet ē’ėshtė Atdheu,
Qė kur ishte Skėnderbeu,
Kėtu ėshtė shkolluar jeta ,
Kur Prizren i lidhi besa,
Kėtu u firmos me dorė,
Pėr Smajl Qemalin Vlorė,
Kėtu kėnga ishte marrė,
Qė kur ka lerė lab’ i parė,
Kėtu dhe dyfeku krisi,
Kur liria rrugėn nisi,
Kėtu pati djersė dhe punė,
Lulėzimi s’u tha kurrė,
Kėtu ish demokracia,
Qė kur ka qenė Labėria.
11
Kėtu hėna i lan faqet,
Kur mėngjesi vjen dhe hapet,
Po tė ish Noli nė Fterrė,
S’do ta kish lėnė Atdhenė,
Se kėtu ra dhe trumbeta,
Kur dha kushtrimin Gjoleka.
12.
Kėtu flet gjuha e zemrės,
Me fjalė tė ėmbėl tė kėngės,
Siē i flet dhe miku mikut,
Siē i flet trimi fisnikut,
Ky ėshtė zėr’ i bashkėsisė,
Dashuria e kombėsisė,
Kjo ėshtė jetė e jetuar,
E ardhmja e pambaruar,
Ndaj tė gjithė, tė gjithė tokė,
Gėzuar, o miq fteriotė,
Gėzuar pėr vit e mot!

Lefter ĒIPA
Fterrė, mė 28 gusht 2004.
(nė festėn e Fterrės)

.

   

Enter supporting content here